Informacje bieżące

Projekt pn. „Inżynieria produkcji w Przemyśle 4.0”

 

 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie realizuje projekt pn. „Inżynieria produkcji w Przemyśle 4.0” w ramach którego uruchomione zostaną studia dualne. Projekt jest finansowany ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. 

 

NAZWA PROJEKTU

Inżynieria produkcji w Przemyśle 4.0

 

CEL PROJEKTU

Celem projektu jest utworzenia kierunku, łączącego wiedzę inżynierską w zakresie technologii produkcji z wiedzą z zakresu zarządzania produkcją, organizowania i nadzorowania procesów produkcyjnych, umiejętnego stosowania systemów informatycznych w sferze zarządzania, gospodarowanie zasobami w przedsiębiorstwie zgodnie z koncepcją Lean Management, kierowania zespołami ludzkimi.

 

FINANSOWANIE PROJEKTU

Projekt jest finansowany ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Wartość projektu: 1 508 874.48 PLN
Dofinansowanie projektu ze środków europejskich : 1 271 679.41 PLN

Dofinansowanie projektu ze środków dotacji celowej: 191 928.79 PLN

 

PLANOWANE EFEKTY

·         Opracowanie programu kształcenia wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych pracodawców i przyszłych pracowników na kierunku: Inżynieria Produkcji w Przemyśle 4.0.

·         Coroczne 3 miesięczne staże w przedsiębiorstwie w celu poznania kultury organizacyjnej przedsiębiorstw oraz pozyskania wiedzy praktycznej z zakresu inżynierii produkcji, utrzymania ruchu i umiejętnego stosowania systemów informatycznych w sferze zarządzania produkcją zgodnie z koncepcją Lean Management.

·         Zajęcia praktyczne na studiach dualny będą prowadzone przez oddelegowanych przez przedsiębiorstwa doświadczonych praktyków, którzy podzielą się swoja wiedza
i doświadczeniem oraz pomogą w rozwijaniu wiedzy inżynierskiej w zakresie technologii produkcji jak i umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych.

·         Nabycie umiejętności i kwalifikacji w celu przygotowanie  studentów do podjęcia przyszłej pracy zawodowej przez przedsiębiorców uczestniczących w projekcie.

 

OPIS PROJEKTU

Celem projektu jest opracowanie programu kształcenia i realizacja studiów dualnych S1 (tytuł zawodowy: inżynier) na nowym kierunku Inżynieria produkcji w Przemyśle 4.0, które rozpoczną się 01.10.2019 r. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych pracodawców i przyszłych pracowników. Poprzez realizację programów kształcenia przemiennego równolegle w formie zajęć dydaktycznych realizowanych na uczelni i zajęciach praktycznych odbywanych u pracodawcy i staży.

Jest to zgodne z celem szczegółowym POWER dotyczącym podniesienia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa. Głównym rezultatem projektu jest uzyskanie dyplomu ukończenia studiów dualnych o profilu praktycznym. W ramach projektu grupą docelową projektu jest grupę kobiet jak i mężczyzn posiadających wykształcenie średnie.

Realizacja projektu będzie trwała 48 miesięcy od 01-03-2019 do 28-02-2023.

 

 

 

 

Kierownik projektu:

Emilia Bachtiak-Radka

e-mail: emilia.bachtiak-radka@zut.edu.pl

tel.: 783 131 125

Projekt pn. „Doposażenie Środowiskowego Laboratorium Miernictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie”

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie realizuje w latach 2018-2019 projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich mający na celu doposażenie Środowiskowego Laboratorium Miernictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie w najnowocześniejszą infrastrukturę badawczą.

NAZWA PROJEKTU

Doposażenie Środowiskowego Laboratorium Miernictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie

CEL PROJEKTU

Zwiększone wykorzystanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w gospodarce poprzez inwestycje w infrastrukturę B+R

FINANSOWANIE PROJEKTU

Projekt finansowany jest ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020
Wartość projektu 5 189 883, 38 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 3 184 328,59 PLN

CELE I PLANOWANE EFEKTY

Głównym celem projektu jest rozwój bazy badawczej Środowiskowego Laboratorium Miernictwa WIMIM ZUT, które obejmuje dwa niezależne laboratoria funkcjonujące w strukturach wydziału. Są to: Laboratorium Badań Maszyn i Urządzeń Mechanicznych (LBMiUM) oraz Laboratorium Wytrzymałości Materiałów (LWM).

Program badawczy WIMiM ukierunkowany jest m.in. na specyficzne potrzeby przemysłu lokalnego branży stoczniowej, offshore, energetyki wiatrowej oraz budowy inteligentnych maszyn wytwórczych. Szacuje się, że zwiększenie spektrum możliwości badawczych laboratorium spowoduje ze społecznego punktu widzenia korzyści takie jak: wzrost poziomu technicznego firm i ich pracowników. Z ekonomicznego punktu widzenia będzie odpowiedzią na wymagania firm z regionu zachodniopomorskiego, których potrzeby rozwojowe związane są z poprawą procesów produkcyjnych poprzez stosowanie innowacyjnych technologii, automatyzacji i informatyzacji procesów przemysłowych , skróceniem czasu produkcji, wykorzystanie nowoczesnych materiałów. Prowadzone na zakupionej aparaturze działania badawcze będą powodować oszczędności czasu, materiałów oraz pieniędzy. Wzrost zainteresowania ofertą badawczą Wydziału przełoży się na wzrost współpracy pomiędzy Uczelnią i partnerami z przemysłu oraz zwiększeniem liczby wspólnie prowadzonych badań i przygotowanych publikacji naukowych.

Projekt wpisuje się w następujące inteligentne specjalizacje Pomorza zachodniego:

  1. Wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe - Badania wielkogabarytowych maszyn idealnie wpisują się w cele realizacji przedmiotowej specjalizacji. Dysponowanie mobilną aparaturą metrologiczną do badań dynamicznych znacząco rozszerzy ofertę Jednostki w zakresie badań konstrukcji wielkogabarytowych. Wnioskowany system badań dokładności maszyn wielkogabarytowych (tzw. Laser Tracer) przewiduje zakup wyposażenia metrologicznego spełniającego wymogi dla maszyn wielkogabarytowych - zakres przesuwu do 20 m. Tylko taki sprzęt umożliwi badanie nowych technologii diagnozowania i sterowania maszyn ze szczególnym uwzględnieniem obrabiarek przenośnych i wielkogabarytowych.
  2. Zaawansowane wyroby metalowe - wnioskowany jest zakup modułów sprzętowych oraz oprogramowania co pozwoli na modyfikację i testowanie układów sterowania CNC/PLC (Simens oraz Fanuc) oraz prototypowanie własnych układów sterowania. W układach takich kompensuje się błędy maszyn, co pozwala polepszyć ich parametry dokładnościowe. Z kolei błędy takie mierzy się wnioskowanym do zakupu systemem badań dokładności maszyn wielkogabarytowych (tzw. Laser Tracer). Dlatego wymienione wyżej wyposażenie laboratoriów, zwłaszcza do badań maszyn CNC, idealnie wpisuje się w przedmiotową specyfikację.
  3. Produkty drzewno meblarskie - Wnioskowane doposażenie badań materiałowych pozwoli świadczyć usługi na najwyższym poziomie w zakresie badań właściwości fizycznych materiałów w tym także drewna.
  4. Produkty oparte na technologiach informacyjnych w zakresie: automatyzacja i robotyka procesów technologicznych - Firmy wytwórcze regionu zachodniopomorskiego wskazują znaczne wykorzystanie roli przemysłu budowy maszyn i urządzeń, ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji wielkogabarytowych oraz specjalizowanych maszyn do obróbki drewna jak i innych specjalizowanych konstrukcji (np. tabletkarki – ADAMUS HT). Ich szczególnym wyróżnikiem jest potrzeba „mechatronizacji” układów tzn. wyposażania ich w zaawansowane systemu komputerowego sterowania i diagnostyki lub zaawansowanych technik kontroli procesów ich wytwarzania.
  5. Opakowania przyjazne środowisku - Zakupiona w ramach LWM aparatura badawcza pozwoli na zwiększenie zakresu badań właściwości wytrzymałościowych i użytkowych materiałów (bio) kompozytowych i produktów oraz oceny ich potencjału ekologicznego (ochrona środowiska, recykling).
  6. Produkty inżynierii chemicznej i materiałowej - Zakupiony sprzęt pozwoli rozszerzyć zakres badań nad zastosowaniem materiałów kompozytowych oraz wykorzystaniem zaawansowanych technik diagnostyki procesów produkcyjnych i produkowanych elementów oraz badań obejmujących analizę materiałów kompozytowych EPY wykorzystywanych m.in. na podkładki wibroizolacyjne w przemyśle okrętowym oraz zwiększy możliwość rozszerzenia działalności firma zajmujących się ich produkcją i ekspansji na inne rynki, jak wielkogabarytowe konstrukcje offshore i inne (np. koparki w kopalniach odkrywkowych).

OPIS PROJEKTU

W ramach projektu przewiduje się doposażenie posiadanej aparatury badawczej w celu rozszerzenia zakresu proponowanych usług badawczych o obszary obejmujące potrzeby intensywnie rozwijającego się w regionie przemysłu stoczniowego, offshorowego, przeładunkowego, energetyki wiatrowej, przemysłu drzewnego, maszyn wielkogabarytowych oraz wytwarzania maszyn i urządzeń dla potrzeb wymienionych gałęzi przemysłowych. Planowane doposażenie w infrastrukturę B+R Środowiskowego Laboratorium Miernictwa obejmuje:

  1. Doposażenie Laboratorium Badań Maszyn i Urządzeń Mechanicznych (LBMiUM):
    • o aparaturę umożliwiającą pomiar własności dynamicznych konstrukcji i maszyn wielkogabarytowych,
    • rozbudowę infrastruktury informatycznej w warstwie sprzętowej oraz programowej ze szczególnym uwzględnieniem zakupu licencji komercyjnych uprawniających do realizacji komercyjnych projektów badawczych,
    • o aparaturę do pomiarów dokładności wielkogabarytowych maszyn wytwórczych stosowanych w omawianych branżach przemysłowych będących specjalizacją regionu zachodniopomorskiego,
    • w zakresie aparatury umożliwiającej badanie nowych technologii diagnozowania i sterowania maszyn ze szczególnym uwzględnieniem obrabiarek przenośnych i wielkogabarytowych.
  2. Doposażenie Laboratorium Wytrzymałości Materiałów (LWM) w aparaturę rozszerzającą możliwości badań właściwości wytrzymałościowych i użytkowych innowacyjnych materiałów kompozytowych i biokompozytowych w ww. branżach przemysłowych będących specjalizacją regionu zachodniopomorskiego.

 

Wycieczka studentów Zarządzania i Inżynierii Produkcji do IKEA Industry

W dniu 26 czerwca 2018r. odbyła się wycieczka studentów z kierunku Zarządzania i Inżynierii Produkcji do firmy IKEA Industry w Stepnicy. Oddział ten przerabia skupowaną z lasów sosnę na tarcicę, a następnie wykonuje meble z niewykończonego drewna. Głównym celem wycieczki było zapoznanie studentów z przebiegiem procesów oraz pracą poszczególnych działów istniejących w przedsiębiorstwie. Największym zainteresowaniem wśród studentów cieszył się dział Lean Management. To właśnie dzięki pracownikom tego działu studenci mieli możliwość zobaczyć jak w praktyce wykorzystuje się nowoczesne metody i  narzędzia zarządzania produkcją i jakością oraz w jaki sposób zaproponowane przez nich rozwiązania wpłynęły na zmniejszenie strat w całym procesie produkcyjnym.

Dzięki temu spotkaniu studenci nie tylko dowiedzieli się, że wiedza zdobywana podczas studiów przyda im się w budowaniu kariery zawodowej, ale także przekonali się czy praca w Dziale Jakości czy Lean jest tym, czym chcieliby się zajmować w przyszłości. Na koniec spotkania czekała na uczestników wycieczki miła niespodzianka. Pracownicy przygotowali dwie paczki, w których znajdowały się już gotowe meble do złożenia. Nie było innego wyjścia jak podjąć to wyzwanie i złożyć meble, ale żeby było ciekawiej, odbyły się zawody składania mebli na czas. Studenci kontra nauczyciele akademiccy! Cóż to była za zacięta rywalizacja… wkręty i kołki były wszędzie. Ostatecznie wygrała grupa studentów – GRATULUJEMY!Wyjazd został uznany za udany i owocny w nowe doświadczenia, za co serdecznie dziękujemy pracownikom zakładu IKEA zaangażowanym w zorganizowanie wycieczki oraz za poświęcony czas i poczęstunek. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Koło Naukowe "Lean Manufacturing" spotkanie przedsiębiorstw i pracowników ITM

Głównym celem spotkania było omówienia szczegółowych zasad współpracy i sporządzenie harmonogramu spotkań największych firm naszego regionu z nowym Kołem Naukowym „Lean Manufacturing”.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele takich przedsiębiorstw jak:
1.       Cargotec Poland Sp. z o.o.
2.       DGS Poland
Przedstawiciele firm zaprezentowali bazę warsztatów praktycznych z zakresu nowoczesnych metod zarządzania.
Pierwsze spotkania Koła Naukowego w firmach odbędą się pierwszej połowie czerwca.

 

Studia dualne: Inżynieria Produkcji w Przemyśle 4.0

W związku ze strategią rozwoju Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki w kierunku zapewnienia kadr dla Przemysłu 4.0, złożony został projekt w ramach Programu Osi III Szkolnictwa wyższe dla gospodarki i rozwoju PO WER 2014-2020.


„Studia dualne”, konkurs nr POWR.03.01.00-IP.08-00-DUO/18 w NCBiR 2014-2020 uzyskał pozytywne oceny merytoryczne i jest w fazie negocjacji.


W ramach projektu ma być otworzony nowy kierunek studiów o profilu praktycznym: Inżynieria Produkcji w Przemyśle 4.0, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych pracodawców i przyszłych pracowników, poprzez realizację programów kształcenia przemiennego równolegle w formie zajęć dydaktycznych realizowanych w uczelni i zajęć praktycznych odbywanych u pracodawców.

Wycieczka Studentów Zarządzania i Inżynierii Produkcji do firmy ae group w Strzelcach Krajeńskich

W dniu 11.04.2018 odbyła się wycieczka studentów kierunku Zarządzania i Inżynierii Produkcji do firmy ae group w Strzelach Krajeńskich. Celem wycieczki było pokazanie studentom procesów realizowanych w przedsiębiorstwie, a także zaobserwowanie przepływów informacji oraz zależności występujących pomiędzy działami jakości, produkcji oraz bezpieczeństwem pracy. Co więcej studenci mieli możliwość zobaczyć w praktyce wdrożone nowoczesne metody zarządzania produkcją, dotyczące w szczególności inżynierii jakości.

 

 

Koło Naukowe Lean Manufacturing spotkanie organizacyjne pracowników ITM i przedsiębiorstw

Z inicjatywy firmy Cargotec Poland Sp. z o. o. w dniu 02.02.2018 odbyło się spotkanie pasjonatów filozofii Lean Management na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Głównym celem spotkania było omówienia zasad współpracy największych firm naszego regionu z nowym Kołem Naukowym „Lean Manufacturing”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele takich przedsiębiorstw jak:

1.       Cargotec Poland Sp. z o.o.

2.       DGS Poland

3.       Bridgestone Stargard Sp. z o. o.

4.       3shape Poland

5.       Radiometer Sp. z o. o.

Przedstawiciele firm zadeklarowali chęć zorganizowania warsztatów praktycznych z zakresu nowoczesnych metod zarzadzania. Planowane warsztaty będą związane z rozwiązywaniem rzeczywistych problemów występujących w firmach z wykorzystaniem takich metod jak: 5S, SMED, TPM, analiza 8D.

Koło Naukowe Lean Management zostanie utworzone w marcu 2018 pod patronatem firm.

Zebranie pracowników Zakładu Zautomatyzowanych Systemów Wytwarzania i Inżynierii Jakości

Zebranie pracowników Zakładu Zautomatyzowanych Systemów Wytwarzania i Inżynierii Jakości odbędzie się we Wtorek 19.12.2017 o godz. 14.00 w Sali 128.
Plan spotkania:

1. Omówienie procesu naukowego i dydaktycznego w Zakładzie.

2. Prezentacja referatów naukowych:

  • dr inż. Agnieszka Terelak-Tymczyna, Temat referatu: Efektywność energetyczna procesu obróbki skrawaniem.
  • dr inż. Piotr Pawlukowicz, Temat referatu: Analiza normatywów procesów obróbki skrawaniem

3. Dyskusja.

 

 

Serdecznie zapraszam

Pozdrawiam

Andrzej Jardzioch

Kierownik Zakładu Zautomatyzowanych Systemów Wytwarzania i Inżynierii Jakości