Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt

ZASADY REKRUTACJI NA STUDIA DRUGIEGO STOPNIA (STACJONARNE I NIESTACJONARNE) PROWADZONE PRZEZ WYDZIAŁ BIOTECHNOLOGII I HODOWLI ZWIERZĄT

1. Na studia drugiego stopnia kierunku biotechnologia może być przyjęta osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów.
  2. Postępowanie kwalifikacyjne na studia drugiego stopnia odbędzie się na podstawie rankingu, z tym że w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci po ukończeniu tego samego kierunku studiów, w następnej – kandydaci po innym kierunku studiów.
  3. Dla kandydatów – absolwentów tego samego kierunku studiów, podstawą kwalifikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
  4. Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów, którzy osiągnęli porównywalne efekty kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych do tych, jakie wymagane są od absolwentów tego samego kierunku studiów (na który się ubiegają) - podstawą kwalifikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego  stopnia będą te same kryteria, jak dla kandydatów tego samego kierunku studiów (opisanych w pkt. 3).
  5. Dla kandydatów - absolwentów pozostałych kierunków studiów, nie spełniających wymogów - opisanych w pkt. 3) i 4) podstawą kwalifikacji będzie: pozytywny wynik testu kwalifikacyjnego przeprowadzonego w zakresie ustalonym przez radę wydziału oraz ocena wpisana do dyplomu ukończenia studiów (pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.

KIERUNEK forma studiów/ termin rozpoczęcia studiów (semestr) KRYTERIA PRZYJĘĆ I ZAKRES TESTU KWALIFIKACYJNEGO

BIOTECHNOLOGIA
obszar nauki rolniczych, leśnych i weterynaryjnych

studia stacjonarne/semestr zimowy i letni,
niestacjonarne/semestr zimowy

O przyjęcie ubiegać się mogą absolwenci studiów inżynierskich oraz jednolitych magisterskich po kierunkach:

• analityka medyczna, bioinformatyka, biologia, biotechnologia, chemia, farmacja, inżynieria biomedyczna, kosmetologia, mikrobiologia, mikrobiologia stosowana, nanotechnologia, ochrona środowiska, technologia żywności i żywienie człowieka, zootechnika

W przypadku kandydatów będących absolwentami innych kierunków studiów niż wymienione powyżej -  kompetencje  do podjęcia studiów II  stopnia będą ocenione przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną na podstawie testu kwalifikacyjnego który obejmuje ocenę wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu:

• ogólnych zagadnień związanych z biotechnologią,
  • podstawowej wiedzy z analizy procesów zachodzących w organizmach żywych oraz  ich wykorzystania w biotechnologii,
  • ogólnej wiedzy związanej z technologią, metodami biologii molekularnej, eksperymentalnej oraz przemysłem biotechnologicznym.

Absolwenci innych kierunków zobowiązani są do uzupełnienia wiedzy z przedmiotów kierunkowych, niezbędnej do realizacji pracy magisterskiej.

ZOOTECHNIKA
obszar nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych

studia stacjonarne/semestr zimowy i letni,

niestacjonarne/semestr zimowy

O przyjęcie na studia bez przystępowania do testu kwalifikacyjnego ubiegać się mogą absolwenci studiów inżynierskich oraz jednolitych magisterskich lub licencjackich (wraz z semestrem wyrównującym efekty inżynierskie) po kierunkach:

• biologia, biotechnologia, leśnictwo, mikrobiologia, mikrobiologia stosowana, ochrona środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, rybactwo, technika rolnicza i leśna, towaroznawstwo, zootechnika

oraz po kierunkach studiów mieszczących się w obszarze wiedzy:

• nauk ścisłych (w dziedzinie nauk fizycznych oraz dziedzinie nauk chemicznych),
  • nauk przyrodniczych,
  • nauk technicznych,
  • nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych (w dziedzinie nauk rolniczych oraz dziedzinie  nauk leśnych)

W przypadku kandydatów będących absolwentami innych kierunków studiów niż wymienione powyżej -  kompetencje  do podjęcia studiów II  stopnia będą ocenione przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną na podstawie testu kwalifikacyjnego (rozmowy kwalifikacyjnej), który obejmuje ocenę wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu:

• oceny predyspozycji do studiowania na kierunku zootechnika,
  • podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień związanych  z naukami rolniczymi,
  • podstawową wiedzę niezbędną dla zrozumienia podstawowych procesów biologicznych zachodzących w organizmie zwierząt.

Absolwenci innych kierunków studiów niż wymienione powyżej zobowiązani są do uzupełnienia przedmiotów kierunkowych, niezbędnych do realizacji pracy magisterskiej.