Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

ZASADY REKRUTACJI NA STUDIA DRUGIEGO STOPNIA (STACJONARNE I NIESTACJONARNE)
PROWADZONE PRZEZ WYDZIAŁ KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA I ROLNICTWA
  1. Kandydaci na studia drugiego stopnia winni legitymować się tytułem magistra, licencjata, inżyniera lub równorzędnym tego samego albo innego kierunku studiów.
  2. Postępowanie kwalifikacyjne na studia drugiego stopnia odbędzie się na podstawie rankingu, z tym że w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci po ukończeniu tego samego kierunku studiów, w następnej – kandydaci po innym kierunku studiów.
  3. Dla kandydatów – absolwentów tego samego kierunku studiów, podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
  4. Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów, którzy osiągnęli porównywalne efekty kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych do tych, jakie wymagane są od absolwentów tego samego kierunku studiów (na który się ubiegają) - podstawą kwalifikacji na studia drugiego  stopnia będą te same kryteria, jak dla kandydatów tego samego kierunku studiów (opisanych w pkt.3).
  5. Dla kandydatów - absolwentów pozostałych kierunków studiów, nie spełniających wymogów - opisanych w pkt. 3) i 4) podstawą kwalifikacji będzie: pozytywny wynik testu kwalifikacyjnego przeprowadzonego w zakresie ustalonym przez radę wydziału oraz ocena wpisana do dyplomu ukończenia studiów (pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
KIERUNEK
forma studiów/rozpoczęcie studiów (semestr)
KRYTERIA PRZYJĘĆ
ZAKRES TESTU KWALIFIKACYJNEGO
ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU

obszar nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, nauki techniczne

studia stacjonarne/semestr letni

O przyjęcie na studia bez przystępowania do testu kwalifikacyjnego ubiegać się mogą absolwenci studiów po kierunkach:

architektura i urbanistyka, gospodarka przestrzenna, ogrodnictwo, wzornictwo.

Absolwenci innych kierunków studiów niż wymienione powyżej przystępują do testu kwalifikacyjnego.

Zakres testu kwalifikacyjnego

• praktyczne zadanie projektowe dotyczące niewielkiej przestrzeni ogrodowej wraz z opisem przyjętych rozwiązań funkcjonalnych, kompozycyjnych, estetycznych oraz doboru gatunkowego roślin.

GOSPODARKA PRZESTRZENNA

obszar nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, nauki techniczne

studia stacjonarne/semestr letni

gospodarka przestrzenna, architektura krajobrazu,  architektura i urbanistyka, geodezja i kartografia,  ochrona środowiska.

Zakres testu kwalifikacyjnego

• prawne podstawy gospodarowania przestrzenią,
  • zasady projektowania urbanistycznego,
  • przyrodnicze uwarunkowania gospodarki przestrzennej,
  • ekonomiczne skutki planowania przestrzennego i realizacji inwestycji.
OCHRONA ŚRODOWISKA

studia stacjonarne/semestr letni

O przyjęcie na studia bez przystępowania do testu kwalifikacyjnego ubiegać się mogą absolwenci studiów po kierunkach mieszczących się w obszarze wiedzy:

• nauk ścisłych (w dziedzinie nauk fizycznych oraz dziedzinie nauk chemicznych),
  • nauk technicznych,
  • nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych (w dziedzinie nauk rolniczych oraz dziedzinie nauk leśnych).

Zakres testu kwalifikacyjnego

• monitoring środowiska (wód, powietrza, gleb, roślin, zwierząt),
  • podstawy prawne w zakresie ochrony środowiska,
  • zagrożenia cywilizacyjne w środowisku,
  • skutki działalności antropogenicznej na środowisko.
OGRODNICTWO

• rośliny ozdobne,
  • sadownictwo,
  • warzywnictwo,
  • fizjologia roślin,
  • agrometeorologia.
ROLNICTWO

Zakres testu kwalifikacyjnego

• agrometeorologiczne uwarunkowania wzrostu, rozwoju i plonowania roślin,
  • współczesne systemy gospodarowania i możliwości wykorzystania uzyskanych z nich płodów rolnych,
  • rodzaje i funkcje użytków zielonych.
TECHNIKA ROLNICZA I LEŚNA

Zakres testu kwalifikacyjnego

• elementy podstaw techniki: mechanika, materiałoznawstwo,
  • elementy techniki w produkcji rolniczej i leśnej: pojazdy i maszyny rolnicze i leśne,
  • elementy infrastruktury obszarów wiejskich: zagospodarowanie odpadów, alternatywne systemy energii.