Aktualności

Bo do TANGA trzeba dwojga… 23.07.2018 13:29

W 2015 roku Prof. Barbara Grzmil z Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska, WTiICh ZUT, uzyskała finansowanie z NCBR projektu pt: „Nietoksyczne pigmenty fosforanowe do farb antykorozyjnych”  w konkursie TANGO1,  które jest wspólnym przedsięwzięciem NCBR i NCN.

W ramach fazy K projektu opracowano koncepcję technologiczną otrzymywania fosforanów najlepszych pod względem właściwości antykorozyjnych w formie uproszczonego projektu procesowego, oszacowano koszty własne produkcji i sprzedaży tych pigmentów. 

W ramach fazy B+R projektu została podpisana z Grupą Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. umowa o współpracy i udziale finansowym Przedsiębiorstwa w kosztach realizacji fazy B+R projektu realizowanego w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Firma PROJEKT TMM  Biuro Inżyniersko-Projektowe, Szczecin opracowała projekt wykonawczy instalacji otrzymywania pigmentów fosforanowych, która została  zlokalizowana w GA ZCh „POLICE" S.A.

W przeprowadzonej procedurze został wybrany wykonawca instalacji – Grano S. C., Gdynia.               

Budowa instalacji pilotażowej otrzymywania nietoksycznych pigmentów fosforanowych została zakończona z końcem marca 2018 roku.

Instalacja posadowiona jest na terenie Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. zgodnie ze wskazaną lokalizacją. Poniżej zdjęcia zbiorników zasilających, prasy filtracyjnej, dozowników oraz reaktora.

Zostały wykonane testy wytwarzania wybranych pigmentów fosforanowych na wybudowanej instalacji w ilości 20-30 kg z jednej szarży. Aplikacji wybranych produktów z tej instalacji podjęły się takie firmy jak: Novol Sp. z o.o. i  Chemical Alliance Polska.    

Realizacja projektu TANGO jest dobrym przykładem współpracy między nauką a przemysłem z regionie zachodniopomorskim.

Autor zdjęć – Barbara Grzmil