Informacje bieżące

Zapraszamy na wykład profesora Andrzeja Błędzkiego 14.01.2019 11:57

23 stycznia 2019 (środa), godzina 17.00 siedziba STN, Szczecin Al. Wojska Polskiego 96.

Prof. dr hab. inż., dr h.c. Andrzej K. Błędzki - sylwetka

Profesor specjalizujący się w przemysłowych tworzywach sztucznych. Urodzony w Toruniu (1944), studia początkowo w Politechnice Łódzkiej (włókiennictwo), dalej w Merseburgu. Dalsze studia i doktorat na uniwersytecie Halle-Merseburg (1971), habilitacja w Politechnice Szczecińskiej (1987), profesor (1993), doktor Honoris Causa Politechniki Ryskiej (2004). Profesor wizytujący na różnych uniwersytetach w USA, Azji i Australii.

Od 1971 r. adiunkt w Politechnice Szczecińskiej, później równolegle od 1988, jako pierwsza osoba z zza „żelaznej kurtyny” profesor na uniwersytecie Kassel, tamże kierownik pierwszej w Niemczech Katedry Inżynierii Tworzyw Sztucznych i Recyklingu oraz dziekan Wydziału Budowy Maszyn.

Intensywna współpraca z przemysłem niemieckim (BASF, BAYER, DaimlerChrysler, Hyundai, Johnson Controls oraz mniejsze firmy). Członek kuratorium Instytutów Fraunhofera, Komitetu Nauki o Materiałach PAN, rady naukowej Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Rady Naukowej Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu (1999-2002). Założyciel i pierwszy prezes Polskiego Forum Naukowego w Niemczech (2002-2012). Inicjator i koordynator staży dla polskich studentów i pracowników naukowych w Kassel: razem 245 osób na 474 miesiące.

Autor ponad 340 publikacji cytowanych bez autocytowań ponad 7525 razy, indeks Hirscha około 40, książek 15, patentów 32. Promotor 30 doktorów, w tym pięciu jest profesorami w Niemczech, Kanadzie i Chinach. Liczba magistrantów w Polsce i Niemczech ponad 300.

Temat wystąpienia: Biotransformacja przemysłu samochodowego

Wymogi zrównoważonego rozwoju gospodarki wymuszają zastępowanie stosowanych dotychczas materiałów do produkcji wyrobów technicznych, w tym samochodów, nie tylko lżejszymi i bardziej wytrzymałymi materiałami i konstrukcjami, ale również spełniających coraz bardziej rygorystyczne wymogi ochrony środowiska.

W referacie zaprezentowany będzie rys historyczny oraz uwarunkowania wprowadzania obecnie stosowanych nowych bardziej ekoprzyjaznych materiałów polimerowych – biokompozytów wzmacnianych włóknami celulozowymi.

Krótko omówione będą również nowe projekty badawczo – rozwojowe dotyczące tej tematyki.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem. Wstęp wolny.