Jubileuszowa Olimpiada Chemiczna – relacja 10.04.2014 11:00

W roku szkolnym 2013/2014 odbyła się już LX Olimpiada Chemiczna. W tej jubileuszowej Olimpiadzie uczestniczyło 757 uczniów z 216 polskich szkół. W Okręgu szczecińskim w I etapie Olimpiady wzięło udział 79 uczniów ze Szczecina i innych miast województwa zachodniopomorskiego. Do etapu II zakwalifikowało się 35 uczniów a aż 11 z nich reprezentowało nasz okręg w Ogólnopolskim finale tegorocznej Olimpiady.

W okręgu szczecińskim, od szeregu już lat, głównym organizatorem Olimpiady jest Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, ZUT w Szczecinie. Od kilku lat przewodniczącą Okręgowego Komitetu Olimpiady Chemicznej jest dr hab. inż. Elżbieta Filipek, prof. ZUT, natomiast jego sekretarzem dr inż. Monika Bosacka.

Dnia 20 marca 2014 r na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, odbyła się, przygotowana przez Komitet Organizacyjny, uroczystość związana z zakończeniem LX Olimpiady Chemicznej w okręgu szczecińskim. Zaproszenie na tegoroczne spotkanie zostało rozesłane do wszystkich uczestników II etapu tej Olimpiady oraz ich nauczycieli.

Na spotkanie licznie przybyli uczniowie ze szczecińskich szkół wraz z nauczycielami, którzy przygotowywali ich do tegorocznego konkursu. Honorową funkcję gospodarza pełnił obecny na spotkaniu Dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej dr hab. inż. Jacek Soroka, prof. ZUT. Na początku spotkania pan Dziekan wygłosił krótkie przemówienie, w którym pogratulował wszystkim uczestnikom tegorocznej 60 Olimpiady Chemicznej. Ponadto Dziekan wyraził uznanie wszystkim nauczycielom przygotowującym uczniów do startu w Olimpiadzie i życzył im wielu sukcesów na polu zawodowym jak i prywatnym. Nauczyciele otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz drobne upominki przygotowane przez Dział Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Do życzeń i gratulacji dla nauczycieli i uczniów przyłączyła się Przewodnicząca Okręgu Szczecińskiego dr hab. inż. E. Filipek, prof. ZUT, która podkreśliła wysiłek, jaki musieli włożyć zarówno uczniowie jak i nauczyciele w przygotowanie do startu w tej Olimpiadzie Chemicznej.

Wszyscy uczestnicy II etapu LX OCh otrzymali dyplomy oraz zaświadczenia o udziale w Olimpiadzie. Ponadto firma Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A, jeden z nielicznych sponsorów tego konkursu, podarowała dla finalistów fartuchy laboratoryjne z logo firmy oraz dla wszystkich uczestników nośniki pamięci USB. Dział Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie również przygotował dla wszystkich uczestników drobne upominki reklamujące naszą Uczelnię, w postaci: notesów, długopisów oraz materiałów informacyjnych o ZUT.

Spośród uczestników spotkania najliczniejszą grupę stanowili uczniowie II LO im. Mieszka I, których do tego konkursu przygotowała pani mgr Teresa Kołogrecka-Bajek oraz uczniowie XIII LO przygotowani przez dr inż. Małgorzatę Kępińską- Żerko (absolwentkę WTiICh PS). Na podkreślenie zasługuje to, że w gronie uczniów, którzy zakwalifikowali się i wzięli udział w II etapie olimpiady, znaleźli się uczniowie XVI Gimnazjum w Szczecinie

Po części oficjalnej, przy skromnym poczęstunku, wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję do rozmowy na tematy związane z dalszymi planami edukacyjnymi uzdolnionych uczniów.