Informacje bieżące

Chemika Expo 2015 - ruszyły zgłoszenia 13.10.2015 14:15

Wykorzystanie odpadów i bioimmobilizacja będą wiodącymi tematami forum gospodarczego, które odbędzie się 22 i 23 października w Szczecinie.

Ubiegłoroczną edycję wydarzenia odwiedziło 140 osób z Polski, Niemiec, Belgii, Holandii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii i Japonii.

 

Udział w 7. Międzynarodowym Forum Gospodarczym Chemice Expo 2015 zgłosić można na stronie chemika.evenea.pl. Udział w konferencji jest bezpłatny dzięki wsparciu z projektu R4R „ Chemiczne regiony dla efektywności energetycznej i zasobów” finansowanego z 7 programu Ramowego Unii Europejskiej oraz Międzynarodowej inicjatywy CORNET finansowanej przez Narodowe Centrum badań i Rozwoju.

Uczestnikami wydarzenia będą głównie przedsiębiorcy i naukowcy zainteresowani technologiami odzysku i bioimmobilizacją oraz samorządowcy, którzy chcą się dowiedzieć, jak wspierać te obszary gospodarki.

 

Zagospodarowanie odpadów się opłaca

W tym roku uczestnicy Chemiki Expo pierwszego dnia forum przyjrzą się najnowszym rozwiązaniom w obszarze wykorzystania przez firmy odpadów.

- To zagadnienie jest obecnie jednym z priorytetów Unii Europejskiej, ponieważ przyczynia się do podnoszenia konkurencyjności gospodarek państw unijnych. Rozwój w tej dziedzinie pozwala lepiej gospodarować surowcami i jest opłacalny. Często bywa bowiem tak, że to, co jest odpadem u jednego przedsiębiorcy, u innego może być surowcem do produkcji. Potwierdzają to przykłady współpracy firm należących do naszego klastra. Zakład firmy Kemipol wytwarza środki służące do oczyszczania ścieków wykorzystując siarczan żelaza II - produkt uboczny powstający w Grupie Azoty Z.CH. Police SA. Z kolei firma Fosfan odzyskuje i będzie stosuje w produkcji nawozów fosfor ze spalonych osadów ściekówych ze szczecińskiej oczyszczalni - wyjaśnia Jacek Drożdżal, prezes zarządu Klastra Zielona Chemia.

Podczas Chemiki Expo  swoimi  doświadczeniami  i  spostrzeżeniami  na  ten  temat  podzielą  m.in.:

Jerzy Majchrzak, dyrektor Departamentu   Innowacji   i   Przemysłu   Ministerstwa   Gospodarki; Dennis van der Pas z holenderskiego NV REWIN West-Brabant - agencji odpowiedzialnej za rozwój jednego z trzech regionów w Europie z najsilniejszą branżą chemiczną, Marthien van Eersel z van Gansewinkel Groep, międzynarodowej firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów i produkcją energii oraz Lars Josefsson, naukowiec, prezes dużej firmy chemicznej, a obecnie m.in. szef Sustainable Chemistry 2030 - klastra chemicznego ze szwedzkiego regionu Stenungsund. Biznes któremu zależy na innowacyjności nie może funkcjonować bez pieniędzy na badania. O tym jak je zdobyć opowie Ron Weerdmeester z PNO Consultants - firmy obsługującej od strony finansowej przedsięwzięcia i konsorcja naukowo-biznesowe, współpracujące w ramach 7. Programu Ramowego UE.

 

O bioimmobilizacji naukowo, technologicznie i biznesowo

Drugi dzień Chemiki Expo poświęcony będzie bioimmobilizacji, która ma coraz większe zastosowanie w przemyśle spożywczym - m.in. w procesach fermentacji i stabilizacji w piwowarstwie i winiarstwie, otrzymywania fermentowanych napojów mlecznych i różnych syropów, ale też, pośrednio, w produkcji antybiotyków czy bioetanolu. Stosowana jest też przy produkcji opakowań. Proces ten polega na unieruchamianiu cząsteczek, substancji lub materiałów pochodzenia biologicznego na podłożu stałym lub wewnątrz struktur.

O swoich doświadczeniach i najnowszych technologiach opowiedzą pracownicy jednego z wiodących w Polsce i jedynego w województwie zachodniopomorskim ośrodka naukowego specjalizującego się w tej dziedzinie - Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod kierownictwem prof. Artura Bartkowiaka.

 

Konkretne rozwiązania w zakresie kapsułkowania (to jedna z metod wykorzystywanych w bioimmobilizacji) zaprezentują przedstawiciele firm dostarczających urządzenia wykorzystywane w tym procesie.

 

Chemika Expo - siedem lat udanych transakcji

W ideę Chemiki Expo od jej pierwszej edycji wpisane jest umożliwienie jej uczestnikom nawiązania kontaktów, które zaowocują współpracą biznesową lub biznesowo-naukową. Nie inaczej będzie w tym roku.

 

- Tylko podczas ubiegłorocznej giełdy kooperacyjnej towarzyszącej Chemice Expo doszło do co kilku bezpośrednich rozmów prezesów i menedżerów wysokiego szczebla firm z Polski i zagranicy, które były pierwszym krokiem na drodze do wykorzystania technologii i współpracy biznesowej. Mamy już pierwsze efekty tych przedsięwzięć, a tymczasem już teraz zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji naszego forum - mówi Jacek Drożdżal.

 

Organizator

Organizatorem 7. Międzynarodowego Forum Gospodarczego Chemika Expo 2015 jest Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia”, który skupia ponad 50 członków: firm z branży chemicznej, jednostek naukowych specjalizujących się w chemii i w dyscyplinach pokrewnych, firm i instytucji zajmujących się transferem technologii i finansami, a także samorządów. To jedna z największych instytucji tego typu w branży chemicznej w Polsce.

Członkowie klastra pochodzą z całego kraju, choć większość stanowią firmy i instytucje z Pomorza Zachodniego. Do Klastra należą zarówno firmy koncentrujące się na rynku regionalnym, ale też spółki giełdowe (Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Synthos). Świat nauki reprezentują Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Politechnika Koszalińska.

Klaster wspiera swoich członków umożliwiając im wymianę doświadczeń, pomagając w nawiązaniu kooperacji z partnerami z Polski i zagranicy, w pozyskiwaniu funduszy na rozwój oraz wdrażaniu innowacyjnych produktów. Zielona Chemia ułatwia firmom współpracę z naukowcami oraz instytucjami otoczenia biznesu.

 

Informacje i zgłoszenia

Chemika-Expo 2015 które odbędzie się w dniach 22-23 października 2015 r. w Szczecinie w siedzibach:

  • 22.10.2015 r. - Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny ul. Cyfrowa 4 Budynek F2
  • 23.102015 r. - Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT ul. Jagiellońska 20-21 (sala Tkalnia)

 

Pełny program Chemiki Expo 2015 znajdzie się wkrótce na stronie www.zielonachemia.eu.

 

Ubiegłoroczna Chemika Expo

 

Kontakt:

Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” tel. +48 91 852 36 31, biuro@zielonachemia.eu