Kobiety w Nauce 04.11.2014 14:04

W dniach 27-29. 10 2014r. na Uniwersytecie Hokkaido (Sapporo, Japonia) zorganizowano Międzynarodowe Sympozjum dla Kobiet Naukowców WinGS (Women in Global Science), którego motywem wiodącym była: woda (Water: Science we do on our Mother Earth the Planet of Water). Do wygłoszenia wykładu pt.: „Photocatalytic disinfection of water and air”, została zaproszona, jako jedna z 6 kobiet z Europy, dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak z Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT. Koszty przelotu oraz pobytu zaproszonych naukowców pokryło biuro rozwoju karier działające przy Uniwersytecie Hokkaido (Support Office for Female Researchers).

W pierwszym i drugim dniu Sympozjum zaproszone osoby prezentowały swoje dokonania naukowe. Trzeciego dnia odbyła się kilkugodzinna dyskusja na temat różnic kulturowych i obyczajowych wpływających na obecność kobiet w nauce. Analizowano przyczyny nierówności płci w nauce oraz trudności z uzyskaniem przez kobiety awansu na wyższe stopnie naukowe. Porównywano sytuację kobiet na uniwersytetach technicznych w Europie i w Japonii. Ostatni wątek dyskusji dotyczył współpracy kobiet-naukowców z całego świata.

Gościem specjalnym Sympozjum był profesor Akira Fujishima z Uniwersytetu w Tokio, prezydent Chemical Society of Japan, laureat Purple Ribbon Medal (Japonia), kandydat do Nagrody Nobla z chemii w 2013 roku, za odkrycie fotokatalitycznych właściwości ditlenku tytanu. W roku 1972 profesor Fujishima wraz z profesorem Hondą opublikowali w czasopiśmie Nature (vol. 238, no. 5358, s. 37-38) artykuł pt.: "Electrochemical Photolysis of Water at a Semiconductor Electrode", który doczekał się ponad 13 700 cytowań, stając się kanonem badań nad fotokatalizą. Dla osób zadających pytania Profesor Fujishima przygotował swoje książki, które opatrywał specjalnymi dedykacjami. Jedną z nich otrzymała dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak.

Fot. 1 od lewej: dr Ewa Kowalska, profesor Uniwersytetu Hokkaido, dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak, profesor A. Fujishima, doktorantki Catalysis Research Center, profesor Bunsho Ohtani.

Fot. 2 Książka Profesora Akiry Fujishimy z dedykacją w języku angielskim i japońskim.