Nagroda Tokyo University of Science President Award dla prof. Antoniego W. Morawskiego 24.02.2015 09:30

W dniu 19.02.2015 r w Tokio Prof. A. W. Morawski odebrał „Tokyo University of Science President Award” za prace badawczo-rozwojowe związane z fotokatalitycznymi nanomateriałami na bazie ditlenku tytanu.

Nagrodę wręczył osobiście  Prezydent TUS Prof. Akira  Fujishima, odkrywca zjawiska fotokatalizy, nominowany ostatnio do Nagrody Nobala  w dziedzinie chemii. Promotorem nagrody był Prof. AtsuoYasumori, lider grupy badającej nanomateriały o funkcjach fotokatalitycznych. W ramach pobytu w Tokio Prof. Morawski wygłosił serię wykładów związanych z nano-ditlenkiem tytanu stosowanym w różnych technologiach inżynierii środowiska, które rozwijane są w Instytucie Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska, WTiICh ZUT.

W pierwszym wykładzie  pt. „Development of TiO2 photocatalyticalcoatings and building materials”,  dedykowanym Profesorowi Akira Fujishima,  Prof. Morawski przedstawił postępy w badaniach podstawowych i  stosowanych dotyczących materiałów budowlanych o funkcjach antybakteryjnych i antyfungowych oraz  samooczyszczających pod wpływem promieniowania słonecznego, które intensywnie rozwijane są w ITChNiIŚ, zwłaszcza dotyczące farb fotokatalitycznych, wdrożonych w skali przemysłowej przez firmę „Pigment” ze Szczecina, fotoaktywnych cementów i betonów oraz gipsów budowlanych. Zagadnienia te były bardzo bliskie zainteresowaniom Prof. Akira Fujishima, wzbudziły więc intensywną dyskusję. W konkluzji, Prof. Akira Fujishima zaproponował Prof. Morawskiemu udział w międzynarodowym projekcie badawczym takich nanomateriałów o dużym potencjale wdrożeniowym.

Drugi wykład pt. „Deevelopment of UV-Vis and Vis TiO2 photocatalystbymodification with nitrogen, carbon and metals” przeznaczony był dla pracowników i doktorantów Department of Materials Science and Technology, Faculty of Industrial Science and Technology. W wykładzie omówiono podstawy rozwoju  modyfikowanego nano-ditlenku tytanu, zwłaszcza modyfikacji azotem, węglem i grafenem, rozwijane w zespole pod kierownictwem Prof. Morawskiego. Pokazane zostały potencjalne obszary aplikacyjne, interesujące przemysł  nanotechnologiczny związany z inteligentnymi technologiami oraz ochroną środowiska, jak np. usuwanie alfa-benzopierenu z powietrza w dużych aglomeracjach miejskich.

Trzeci wykład pt. „Progress in application of TiO2 photocatalyst for environmentalproblems- from laboratory to largescaleinstallation” przeznaczony był dla pracowników i doktorantów  Photocatalysis International Research Center,  niedawno utworzonego przez Prof. Akira Fujishima. W referacie Prof. Morawski przedstawił postępy  prac ITChNiIŚ  w rozwoju i powiększaniu skali technologicznej innowacyjnych technologii łączących procesy fotokatalityczne z procesami membranowymi do oczyszczania wód i ścieków oraz pokazał pilotową instalację fotokatalityczną o funkcjach zaawansowanych technologii utleniania, z użyciem ozonu i promieniowania UV. Następnie przedstawiono Prof. Morawskiemu obszary badawcze i laboratoria Photocatalysis International Research Center, które to centrum utrzymuje się z własnych środków finansowych, zdobywanych przez aplikacje o naukowe projekty badawcze oraz ze współpracy n-b z przemysłem i z transferu własnych technologii do przemysłu.  Rozmiar zatrudnienia pracowników centrum zależy od liczby zleceń badawczych i projektów. Centrum prowadzi też częściowo dydaktykę badawczą (laboratoria), za które płaci uniwersytet. Nie przewiduje się finansowania  centrum ze środków uniwersytetu.

Końcowym efektem pobytu Prof. Morawskiego w Tokio było przygotowanie do podpisania umowy o współpracy między Tokio University o Science(TUS), jednym z najstarszych prywatnych uniwersytetów w Japonii (ustanowiony w 1881 r),  a Zachodniopomorskim  Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. Aktualnie TUS zatrudnia ok. 1900 osób, łącznie z pracownikami projektowymi, i kształci ok. 22000 studentów, na 11 wydziałach.

Foto – od prawej strony:

1. Prof. Akira Fujishima, President Tokyo University of Science
  2. Prof. Antoni W. Morawski, ITChNiIŚ, WTiICh, ZUT
  3. Prof. AtsuoYasumori, promotor wyróżnienia, Department of Materials Science and Technology, Faculty of Industrial Science and Technology, Tokyo University of Science