Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera młodych naukowców z ZUT 01.08.2014 09:31

W piątej edycji konkursu w ramach programu „Lider” tuż za najlepszą w tym rankingu Politechniką Poznańską uplasował się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.  Trzej nasi młodzi naukowcy z Wydziałów  Biotechnologi i Hodowli Zwierząt oraz Technologii i Inżynierii Chemicznej otrzymało z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju środki na dofinansowanie prowadzonych przez siebie prac badawczych.

Tytuły realizowanych projektów:  Projekt, budowa i optymalizacja działania bioreaktora wspomaganego wirującym polem magnetycznym do produkcji celulozy bakteryjnej, Wysokozaawansowane spoiwa klejowe do konstrukcji lotniczych, Otrzymywanie i badanie właściwości fizykochemicznych nanokrystalicznego żelaza oraz nanokrystalicznych azotków, węglików i tlenków o określonych wielkościach krystalitów.

W tej edycji konkursu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podzieliło blisko 41 milionów złotych wśród 36 naukowców laureatów, spośród 240. ubiegających się o granty.

[Program Lider ma na celu wspieranie rozwoju najlepszych młodych naukowców. Jednocześnie, poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym,  stymuluje współpracę naukowców z przedsiębiorcami, ich mobilność wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem. Dzięki udziałowi w programie młodzi, obiecujący naukowcy zdobywają bezcenne doświadczenia i zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu już na początku kariery naukowej.]