„Pachnące warsztaty” w ITCHO ZUT 14.10.2016 10:37

W dniu 21 września 2016 w ramach „Festiwalu Nauki” Instytut Technologii Chemicznej Organicznej (WTIICH ZUT) gościł 110 uczniów ze szkól podstawowych z klas od I do IV na „Pachnących warsztatach”.

Warsztaty przygotowała i prowadziła dr hab. inż. Agnieszka Wróblewska, profesor ZUT wraz z dr inż. Edytą Makuch oraz doktorantami: mgr inż. Alicją Gawarecką, mgr inż. Ewą Drewnowską, mgr inż. Mariką Walasek, mgr inż. Piotrem Miądlickim i mgr inż. Mariuszem Malko.

Tytuły czterech realizowanych warsztatów były następujące: 1) Pielęgnacyjny balsam do ust z dodatkiem olejków, 2) Musujące kule do kąpieli i rozpoznawanie zapachów (konkurs), 3) Otrzymywanie mydeł zapachowych z różnymi dodatkami i 4) Otrzymywanie kremu. W ramach pierwszego warsztatu przedstawiono zagadnienia związane z tym, jak samodzielnie otrzymać pielęgnacyjny balsam do ust lub pomadkę z oleju kokosowego i z oliwy z oliwek oraz przy użyciu różnych dodatków, takich jak: naturalne barwniki i naturalne związki zapachowe. W ramach drugiego warsztatu uczestnicy wykonywali samodzielnie musujące kule do kąpieli z wykorzystaniem wodorowęglanu sodu i kwasku cytrynowego, a także barwników i olejków zapachowych. Ponadto uczestnicy wzięli udział w konkursie na rozpoznawanie zapachów. W ramach trzeciego warsztatu uczestnicy przygotowywali samodzielnie mydła z bazy glicerynowej z dodatkiem suszonych kwiatów, barwników i olejków eterycznych. W ramach czwartego warsztatu uczestnicy uczyli się, jak otrzymać krem w wyniku połączenia fazy wodnej z olejową. Wykonane samodzielnie: balsam, musujące kule do kąpieli, mydła i krem były dla dzieci prezentem za aktywne uczestnictwo w warstwach. Ponadto wszystkie dzieci uczestniczące w warsztatach otrzymały „Dyplom znawcy zapachów” w dowód uznania za fantastyczne odkrycia w laboratorium.