Informacje bieżące

„Pachnące warsztaty” w ITCHO ZUT 11.02.2016 10:56

W dniu 20 stycznia 2016 ITCHO ZUT gościł uczniów klasy IIa wraz z wychowawcą Panią Mariolą Pacho z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Szczecinie na „Pachnących warsztatach”. Warsztaty przygotowała i prowadziła dr hab. inż. Agnieszka Wróblewska, profesor ZUT wraz ze swoimi doktorantami: mgr inż. Edytą Makuch, mgr inż. Alicją Gawarecką, mgr inż. Ewą Drewnowską, mgr inż. Mariką Walasek, mgr inż. Piotrem Miądlickim i mgr inż. Mariuszem Malko.

Tytuły czterech realizowanych warsztatów były następujące:

  1. Pielęgnacyjny balsam do ust z dodatkiem olejków,
  2. Pachnące świece,
  3. Tworzenie kompozycji zapachowych
  4. Pozyskiwanie olejków eterycznych i rozpoznawanie zapachów (konkurs).

 

W ramach pierwszego warsztatu przedstawiono zagadnienia związane z tym, jak samodzielnie otrzymać pielęgnacyjny balsam do ust lub pomadkę z oleju kokosowego i oliwy z oliwek oraz przy użyciu różnych dodatków, takich jak: naturalne barwniki i naturalne związki zapachowe. Uczestnicy sami wykonywali balsam lub pomadkę, które były dla nich prezentem za aktywne uczestnictwo w warstwach. W ramach drugiego warsztatu uczestnicy wykonywali samodzielnie święcę używając do tego rozpuszczonej stearyny, a także odpowiednich dodatków w postaci: barwinków, olejków eterycznych,  suszonych goździków, suszonych skórek pomarańczy i cytryny, suszonych kwiatów lawendy, ziaren kawy i innych. Po zastygnięciu i opakowaniu w ozdobną folię świece te były prezentem dla dzieci za aktywny udział w warsztatach. W ramach trzeciego warsztatu uczestnicy przygotowywali samodzielnie wybraną przez siebie kompozycję zapachową. Do wyboru było 8 różnych kompozycji przygotowanych wcześniej przez prowadzącego warsztaty. Tworzenie każdej  kompozycji zapachowej polegało na doborze odpowiednich substancji zapachowych z uwzględnieniem 3 głównych nut zapachowych: górnej - głowy, środkowej – serca i dolnej (bazowej). W skład każdej kompozycji zapachowej wchodziły kulki hydrożelu zanurzone w wodzie, do których dodawano odpowiednie, wybrane przez uczestników substancje zapachowe. Otrzymana kompozycja zapachowa była prezentem dla każdego uczestnika za aktywne uczestnictwo w warsztatach. W ramach czwartego warsztatu uczestnicy uczyli się, jak otrzymać olejek eteryczny z naturalnych surowców (goździki, skórki pomarańczy, skórki cytryny) metodą destylacji prostej, destylacji z parą wodną i ekstrakcji ciągłej oraz wzięli udział w konkursie na rozpoznawanie zapachów w oparciu o zestaw testowy zawierający 20 różnych zapachów (kwiatowych, owocowych i ziołowych). Po sprawdzeniu poprawności odpowiedzi osoba najlepiej odgadująca zapachy otrzymywała drobny upominek w postaci zestawu pachnących mydełek wykonanego wcześniej własnoręcznie przez prowadzącego ten warsztat. Wszystkie dzieci uczestniczące w warsztatach otrzymały „Dyplom znawcy zapachów” w dowód uznania za fantastyczne odkrycia w laboratorium.

Nie były to pierwsze „Pachnące warsztaty”, które odbyły się w ITCHO ZUT, wcześniej w takich samych warsztatach 1 października 2015 roku uczestniczyła klasa IIb wraz z wychowawcę Panią Ireną Błońską z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Szczecinie, a także  14 grudnia 2015 roku klasa I z Technikum Chemicznego w Policach  wraz z wychowawcą Panią Sylwią Balcer. „Pachnące warsztaty” odbyły się również 25 września 2015 roku w ramach „Festiwalu Nauki” i „Nocy Naukowców”.