Informacje bieżące

Rektor i Senat ZUT zapraszają pracowników i studentów na uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Profesorowi Adamowi Żuchowskiemu 25.09.2014 09:52

Uroczystość odbędzie się w trakcie inauguracji roku akademickiego 2014/15  w dniu 29 września  2014  r. o godz. 12.00  w Audytorium im. St. Skoczowskiego, Budynek Wydziału Elektrycznego, ul. 26 Kwietnia 10.

 

 

 

PROFESOR ADAM ŻUCHOWSKI

Adam Roman Żuchowski urodził się 10 sierpnia 1934 roku na Podkarpaciu, w miejscowości Frysztak. W latach 1951 – 1956 studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej specjalizując się w metrologii. W trzy lata po studiach złożył pracę doktorską, którą obronił na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej w 1959 roku uzyskując stopień doktora nauk technicznych. Pięć lat później (w wieku 30 lat, w roku 1964) złożył kolokwium habilitacyjne na Wydziale Łączności Politechniki Wrocławskiej uzyskując stopień doktora habilitowanego. W wieku 37 lat (w 1971 roku) otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego a w 1978 tytuł profesora zwyczajnego.

 Będąc jeszcze studentem rozpoczął w 1955 roku pracę na Wydziale Elektrycznym macierzystej uczelni na stanowisku asystenta, którą kontynuował po ukończeniu studiów kolejno na stanowisku starszego asystenta i adiunkta. W 1960 roku przeniósł się do Szczecina gdzie podjął pracę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej, najpierw w Katedrze Miernictwa Elektrycznego a od 1964 roku w Katedrze Elektroautomatyki Przemysłowej, którą kierował, pracując na stanowisku docenta.

Wraz z reorganizacją Wydziału, w roku 1973 założył Zakład Teorii Sterowania i Techniki Analogowej wchodzący w skład Instytutu Automatyki Przemysłowej. Zakładem tym kierował do 1992, kiedy to uznał, że funkcję tą powinien przejąć jego wychowanek, który uzyskał stopień doktora habilitowanego. Równolegle z kierowaniem katedrą i zakładem, pełnił funkcje prodziekana Wydziału Elektrycznego (w latach 1965 – 1973) i dziekana (w latach 1974 – 1978) oraz prorektora Politechniki Szczecińskiej ds. Rozwoju Kadry i Współpracy z Zagranicą (w latach 1978 – 1980). Podczas dziejowych przemian w 1980 roku jako jedyny z grona rektorskiego uzyskał – ogromną większością głosów – wotum zaufania i na prośbę Senatu pełnił obowiązki rektora Politechniki Szczecińskiej ciesząc się ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Doprowadził w 1981 roku do pierwszych demokratycznych wyborów rektora, któremu przekazał kierowanie uczelnią.

W latach 1979 – 1981 był członkiem Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej d/s stopni i tytułów naukowych, a w latach 1998 – 2000 członkiem Komisji d/s Nagród przy Urzędzie Prezesa Rady Ministrów. Brał udział w pracach komisji d/s Normalizacji Elektrycznych Przyrządów Pomiarowych i opracowywaniu prototypów wielu przyrządów pomiarowych przy współpracy z Biurem Konstrukcyjnym Lumelu w Zielonej Górze. Od wielu lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Komisji Nauk Cybernetycznych PAN/ Oddział Poznań.

Profesor Żuchowski otrzymał w swojej długiej karierze naukowej 6 nagród Ministra oraz wiele nagród rektorskich. Jest uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i  medalami między innymi: Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Gryfa Pomorskiego oraz Medalami za Zasługi dla Politechniki Szczecińskiej i Politechniki Wrocławskiej.

Badania naukowe poświęcone problematyce pomiarów wielkości zmiennych w funkcji czasu podjęte pod koniec lat 50-tych w Katedrze Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej z inspiracji prof. Artura Metala były kontynuowane przez Profesora A. Żuchowskiego na początku lat 60-tych już w Szczecinie, w Katedrze Miernictwa Elektrycznego, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Badania te zaowocowały opublikowaniem w 1963 roku monografii „Wstęp do teorii pomiarów dynamicznych”, która stała się fundamentalną pozycją Miernictwa Dynamicznego i przyczyniła się do uznania Profesora w środowisku naukowym głównym twórcą polskiej szkoły naukowej Miernictwa Dynamicznego.

Profesor Adam Żuchowski jest prekursorem wprowadzenia do metrologii aparatu matematycznego stosowanego w teorii sterowania, nowych metod identyfikacji oraz technik symulacyjnych. Spowodowało to przełom w analizie procesów pomiarowych. Niedługo po opublikowaniu fundamentalnej monografii, podstawowe założenia i definicje pomiarów dynamicznych Adam Żuchowski opublikował w szeregu artykułów w miesięczniku Pomiary Automatyka Kontrola. W kolejnych latach sformułował zagadnienie czytelności rejestrowanych przebiegów sygnałów przez przyrządy pomiarowe. Zagadnienia dotyczące tego problemu badawczego opublikował wraz z pierwszymi swoimi wychowankami, wówczas jeszcze adiunktami – dr. inż. Zbigniewem Wysockim i dr inż. Stanisławem Skoczowskim w monografii „Nowe problemy teorii pomiarów dynamicznych”.

Profesor Adam Żuchowski jest autorem i twórcą nowych metod pomiarowych, metod optymalizacji dynamiki torów pomiarowych oraz szeregu metod upraszczania modeli dynamiki obiektów i procesów. Wyniki swoich badań naukowych opublikował w prawie 400 pracach na co składają się 2 książki, 5 monografii, ponad 100 artykułów w czasopismach zagranicznych i krajowych oraz ponad 200 referatów wygłoszonych i opublikowanych w materiałach kongresów, konferencji i sympozjów zagranicznych i krajowych. Był i jest członkiem wielu komitetów programowych wielu krajowych i międzynarodowych konferencji. Był również członkiem Rady Programowej czasopisma „Pomiary, Automatyka, Kontrola”.

Profesor Adam Żuchowski jest promotorem 18 doktoratów zakończonych nadaniem stopnia doktora nauk technicznych. Kilku Jego wychowanków uzyskało stopnie doktora habilitowanego i tytuł profesora, w czym również jest Jego zasługa. Jest recenzentem kilkudziesięciu rozpraw doktorskich, habilitacyjnych, wniosków o nadanie tytułu naukowego profesora, artykułów, książek, monografii skryptów oraz wniosków o granty naukowe. Był również recenzentem w przewodzie o nadanie tytułu honorowego doktora honoris causa na Politechnice Gdańskiej nestorowi polskiej automatyki, profesorowi Władysławowi Findeisenowi.

Trzeba podkreślić ogromny wkład profesora Adama Żuchowskiego w rozwój Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej a w szczególności w rozwój jego kadry naukowej. W latach 60-tych i 70-tych Profesor był inicjatorem rozwoju nowoczesnych metod pomiarowych oraz inicjatorem i prekursorem tworzącego się w Szczecinie środowiska naukowego automatyki. Inspirował młodszych pracowników do prowadzenia badań naukowych o tematyce związanej z automatyką i dynamiką pomiarów. Zespół, który wyrósł pod skrzydłami i czujnym okiem Profesora Żuchowskiego jest znany i uznany w kraju i zagranicą. Równolegle do zespołów kierowanych przez Profesora Żuchowskiego rozwijał się zespół prof. Stanisława Skoczowskiego, którego promotorem doktoratu i recenzentem habilitacji był kandydat do tytułu honorowego. Działania obu zespołów bardzo dobrze się uzupełniały, obejmując coraz szerszy zakres tematyczny. Obecnie szczecińskie środowisko naukowe w dyscyplinie automatyka i robotyka skupione na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie jest liczącym się ośrodkiem w kraju i zagranicą, a profesor Adam Żuchowski jest w nim nadal aktywny.

Profesor Adam Żuchowski rozpoczął w latach sześćdziesiątych współpracę naukową z bardzo prężnie rozwijającym się Instytutem Technologii Mechanicznej ówczesnego Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Szczecińskiej, którym kierował wówczas prof. Wiesław Olszak, od wielu lat doktor honoris causa Politechniki Szczecińskiej. Współpraca Profesora Adama Żuchowskiego z Instytutem Technologii Mechanicznej trwała nieprzerwanie do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wymiernymi owocami tej współpracy było promotorstwo dwóch prac doktorskich (A. Bodnar i M. Boćkowska), wiele wspólnych opracowań naukowych i jeszcze więcej sukcesów naukowych będących pochodnymi kontaktów, dyskusji i wspólnych przemyśleń z Profesorem Żuchowskim. Można powiedzieć, że ówczesne wspólne prace badawcze Profesora z zespołem Wydziału Budowy Maszyn PS stały się w uczelni zaczątkiem badań w zakresie bardzo ważnego obszaru wiedzy, nazywanego dziś mechatroniką.

Potwierdzeniem tego jest współczesna nazwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, potwierdzająca kontynuowanie z wielkim powodzeniem przez młodych pracowników nauki, zapoczątkowanych wówczas z udziałem Profesora Żuchowskiego, badań ze wspólnego obszaru mechaniki, automatyki, informatyki, metrologii i elektroniki. Są one prowadzone tak jak dawniej wspólnie przez wychowanków naukowych Profesora Żuchowskiego oraz prof. Olszaka, w ramach utworzonego w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie Centrum Mechatroniki.

Oprócz wkładu w rozwój nauki i rozwój kadry naukowej (przedstawionej powyżej w bardzo skondensowanej formie) należy podkreślić duże zaangażowanie Profesora Adama Żuchowskiego w prowadzenie procesu dydaktycznego. Profesor jest znakomitym wykładowcą, potrafiącym wyjaśniać w sposób bardzo jasny i zrozumiały najtrudniejsze zagadnienia.

Podsumowując dokonania naukowe, dydaktyczne i organizacyjne Profesora Żuchowskiego można stwierdzić, że przez lata pracy na Politechnice Szczecińskiej a dziś  Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, przyczynił się w znaczącym stopniu i bezpośrednio do rozwoju uczelni (Wydziału Elektrycznego w szczególności), do dzisiejszego poziomu. Swoimi zdolnościami, rzetelną pracą, zaangażowaniem i życzliwością zaraził wielu swoich uczniów (w wielu przypadkach już w drugim naukowym pokoleniu), którzy kontynuują dzieło swojego Mistrza rozwijając zagadnienia naukowe, które zapoczątkował i przez lata wzbogacał, rozwiązując kolejne naukowe problemy w zakresie metrologii, teorii sterowania, dynamiki systemów niestacjonarnych, diagnostyki technicznej, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Prywatnie Profesor Adam Żuchowski jest zapalonym turystą, wielkim miłośnikiem gór i taternikiem jaskiniowym. Jest też autorem wielu tomików wierszy i opowiadań, zwłaszcza poświęconych pięknu gór i ziemi podkarpackiej. 

red. Stanisław Heropolitański