Rezydencje na Pomorzu Zachodnim - dziedzictwo utracone czy odzyskane? 02.12.2016 14:38

W piątek, 9. grudnia 2016 roku, Galeria Architektów Forma będzie miała przyjemność zaprezentować wystawę dr inż. arch. Magdaleny Rzeszotarskiej-Pałka pod tytułem: „Rezydencje na Pomorzu Zachodnim – dziedzictwo utracone czy odzyskane?”.

Wystawa jest efektem wieloletnich badań prowadzonych przez Autorkę nad zespołami pałacowo i dworsko-parkowymi na Pomorzu Zachodnim. W formie kilkudziesięciu fotogramów udokumentowany został stan zachowania wybranych założeń rezydencjonalnych z naszego regionu w latach 2003-2005 oraz ich stan obecny – zdjęcia z 2016 roku.

Tuż obok nas znajdują się niezwykle cenne obiekty, ważne dla zachowania tożsamości miejsc i miejscowości. Wystawa pokazuje najnowsze losy założeń rezydencjonalnych w: Bolkowicach, Dębogórze, Glinnej, Kąkolewicach, Koszewie, Kulicach, Lesięcinie, Maciejewie, Małkocinie, Przelewicach, Siennie Dolnym, Sokolińcu, Stuchowie oraz Świerznie. W recenzjach dr hab. inż. arch. Katarzyny Łakomy (WA Politechniki Krakowskiej) oraz dr hab. Agaty Zbylut (Akademia Sztuki w Szczecinie) czytamy o znaczeniu tych obiektów w krajobrazie kulturowym, o zaniedbaniach i o podjętych działaniach inwestycyjnych, które jednak nie zawsze okazują się korzystne. Wystawa Rzeszotarskiej-Pałka przywołuje budowle cenne dla kulturowego dziedzictwa regionu. W obiektywny sposób dokumentuje ich rozwój w 21 wieku. Przypomina także o tych obiektach, o których już zapomnieliśmy – i o które powinniśmy się szybko zatroszczyć.

Magdalena Rzeszotarska-Pałka jest architektem i architektem krajobrazu, naukowcem i dydaktykiem. Jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej (obecnie ZUT). W 2005 roku obroniła doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 2010 roku piastuje stanowisko Kierownika Katedry Projektowania Krajobrazu na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz współautorką monografii „Wieś pomorska wczoraj i dziś. (…)”, która zdobyła wyróżnienie Ministra Infrastruktury RP. Jest promotorem kilkudziesięciu dyplomów magisterskich i inżynierskich. Jest także członkiem LE:NOTRE Institute, Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO.

Oficjalna strona wydarzenia

Zapraszam serdecznie na wernisaż

PIĄTEK, 9 GRUDNIA 2016, GODZ. 18.00

Galeria Architektów Forma, ZUT/WBiA