Informacje bieżące

Studenci ZUT będą programować swoją przyszłość 30.09.2014 14:50

Samsung LABO, pierwszy w regionie zachodniopomorskim projekt partnerstwa biznesu ze środowiskami akademickimi, właśnie wystartował. Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, w specjalnym laboratorium wyposażonym w różne platformy sprzętowe Samsung, będą uczyli się tworzyć aplikacje na trzy platformy, a także dowiedzą się jak odnieść sukces w branży ICT.

30 września 2014r., dzień po oficjalnych obchodach rozpoczęcia roku akademickiego na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, zainaugurowano działalność pilotażowej edycji programu Samsung LABO. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w regionie, stawiająca na współpracę biznesu ze środowiskami akademickimi. Samsung, poprzez swój projekt, chce zwrócić uwagę na niewystarczający poziom edukacji formalnej na uczelniach wyższych oraz jej niedopasowanie do realiów dzisiejszego rynku pracy. Jak wskazują statystyki, w lipcu 2014 roku stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim wynosiła 15,3%. Eksperci wskazują jednocześnie na fakt, że pracodawcy z branży ICT nie mogą znaleźć wykwalifikowanych specjalistów z kompetencjami technologicznymi jak i umiejętnościami miękkimi, wymaganymi na danym stanowisku.

Nasz projekt to niewątpliwie szansa dla studentów kierunków technicznych wchodzących na  rynek pracy. Dokształcając młodych ludzi w dziedzinach STEM (science, technology, engineering, mathematics), czyli w zakresie nauk ścisłych, i promując te nauki, Samsung Electronics Polska chce przyczyniać się do zasypywania luki kompetencyjnej na rynku pracy, o której coraz głośniej wspominają eksperci zajmujący się edukacją i zatrudnieniem. Chcemy wykształcić młode kadry specjalistów i przygotować ich do zawodów przyszłości, z którymi już niedługo będą mieli okazję się zetknąć. - mówi Hadrian Baumann, prezes Samsung Electronics Polska.

Na pięćdziesięciu pionierów Samsung LABO - zdolnych, młodych studentów ostatnich lat, rekrutujących się z Wydziałów Informatyki i Elektrycznego ZUT, czeka już gotowe, specjalnie stworzone, odpowiadające na ich potrzeby laboratorium z kompletnym wyposażeniem marki Samsung oraz oprogramowaniem koniecznym do tworzenia aplikacji na trzy platformy – Android, Tizen i SmartTV. Dodatkowo, studenci otrzymają dostęp do wydzielonej strefy roboczo-wypoczynkowej, w której po godzinach zajęć będą mogli dalej rozwijać lub modyfikować swoje projekty. 

Samsung LABO to szansa dla młodych inżynierów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje oraz wyprzedzić konkurencję w nowych realiach rynku pracy. Wierzymy, że program Samsung uruchomiony dziś na naszej uczelni, zaktywizuje ich do rozwoju własnych pomysłów i zachęci do próby wykreowania przyszłości dla siebie i innych. Samsung LABO to także ogromna szansa dla rozwoju najnowszych technologii w naszym regionie. Dzięki młodym, wyspecjalizowanym kadrom inżynierów, o wiele łatwiej będzie nam odkryć dla całej Polski ten drzemiący w naszym regionie potencjał. – podsumowuje prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kiernożycki, Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Semestralny kurs dokształcający, w ramach pilotażowej edycji programu Samsung LABO, prowadzony będzie przez specjalistów z centrum badawczo-rozwojowego Samsung i praktyków biznesu, w postaci sześciu bloków zajęciowych. Studenci ZUT podczas zajęć zorganizowanych przez Samsung, rozwiną nie tylko swoje kompetencje STEM, ale także wyrobią sobie umiejętności miękkie poszukiwane przez pracodawców.

 

O Samsung Electronics

Samsung Electronics Co., Ltd. zajmuje pozycję światowego lidera w dziedzinie technologii. Liczne odkrycia i nowatorskie rozwiązania firmy rewolucjonizują świat nowych urządzeń i otwierają przed ludźmi na całym świecie nieznane dotąd możliwości. Spółka zatrudnia 286 000 pracowników w 80 krajach, a jej roczne obroty wynoszą 216,7 mld USD. Więcej informacji znajduje się pod adresem www.samsung.pl .

 

O Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, utworzony decyzją Sejmu RP w dniu 1 stycznia 2009 r., przejął dziedzictwo dwóch uczelni tworzących podwaliny szkolnictwa wyższego na Pomorzu Zachodnim - Politechniki Szczecińskiej, najstarszej uczelni Szczecina (rok utworzenia 1946) i Akademii Rolniczej (rok utworzenia 1954). Uczelnia posiada 10 wydziałów, kilkanaście jednostek międzywydziałowych, około 13 tys. studentów. Oferuje kierunki, techniczne, technologiczne, przyrodnicze i rolnicze oraz ekonomiczne.

 



 

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Olaf Krynicki

PR Manager

Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

ul. Marynarska 15

02-674 Warszawa

o.krynicki@samsung.com

 

Mateusz Marciniak

Havas PR Warsaw

ul. Marynarska 11

02-674 Warszawa

mateusz.marciniak@havasww.com

Stanisław Heropolitański

rzecznik prasowy 

Biuro Promocji ZUT

al. Piastów 17

70-310 Szczecin

rzecznik@zut.edu.pl