Informacje bieżące

Sylwetka kandydatki na stanowisko Prorektora ds. Nauki 14.04.2016 12:06

Prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie). Studia doktoranckie (1992-1996) zakończyła obroną pracy doktorskiej pt.„ Wpływ budowy segmentów giętkich na wybrane właściwości segmentowych kopolimerów blokowych” (promotor: dr hab. inż. Jerzy Korab-Słonecki, prof. ZUT).

Prof. El Fray była stypendystką DAAD (Deutsches Akademisches Austausch Dienst) w Technische Universität Hamburg-Harburg (1995-96) oraz Konferenz der Deutscher Akademien der Wissenschaften (1998) w Hamburgu. Uzyskała również stypendium naukowe The Royal Society w Imperial College London (2005) w zespole prof. Aldo R. Boccaccini. Staż podoktorski z zakresu inżynierii biomateriałów polimerowych (projekt finansowany przez DFG, 2000-2003) odbyła na Uniwersytet Beyreuth, Niemcy.

W  roku 2003 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie inżynieria materiałowa, specjalności biomateriały polimerowe na podstawie dorobku i monografii pt. „Nanostructured elastomeric biomaterials for soft tissue reconstruction” (Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2003). Profesorem tytularnym jest od 2012 r.

Prof. El Fray od 1999 r. aktywnie współpracuje z licznymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, w tym z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie (prof. Piotr Prowans), Politechniką Warszawską (prof. Wojciech Święszkowski), Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (prof. Jan Chłopek), The University of Akron, OH, USA (prof. Judit Puskas), New Jersey Center of Biomaterials, NJ, USA (prof. Joachim Kohn), The Weizmann Institite of Science (Prof. H.D. Wagner). W ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu w ramach projektu „Polskie Sztuczne Serce” i kolejnego projektu PBS (NCBiR) opracowała nowe biomateriały polimerowe dla potrzeb systemów wspomagania pracy serca (pozaustrojowych komór serca). Prof. El Fray legitumuje się również szeroką współpracą z firmami: DePuy Johnson & Johnson (W. Brytania), Uniqema/Croda (Holandia), Honda Europe (Niemcy), Philips (Holandia).

Dorobek naukowy prof. El Fray obejmuje ponad 250 publikacji, w tym 99 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej (indeks h=12), dwa rozdziały w anglojęzycznych książkach wydawnictwa Wiley i CRC Press, 6 udzielonych patentów, w tym dwa USPTO, jeden EPO i 3 zgłoszeń patentowych. W ramach pracy dydaktycznej prowadziła zajęcia (2000-2004) oraz wykłady w ramach programu Erasmus na Uniwersytecie w Bayreuth (2004-2010), a także wykłady w Uniwersytecie w Erlangen-Nurnberg, Niemcy(2005-2014).

Prof. El Fray jest członkiem komisji programowej kierunku studiów Nanotechnologia na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, który współtworzyła. Prof. El Fray jest promotorem 4 ukończonych, w tym trzech z wyróżnieniem Rady Wydziału, przewodów doktorskich oraz opiekunem naukowym 7 doktorantów, w tym trzech z otwartym przewodem doktorskim. Prof. El Fray stworzyła szkołę naukową zajmującą się multiblokowymi biomateriałami funkcjonalnymi o sterowalnych właściwościach do zastosowań medycznych.

Prof. El Fray posiada duże doświadczenie w działalności organizacyjnej, umiejętnie współpracując i zarządzając zespołami ludzkimi. Od 2007 r. jest dyrektorem Instytutu Polimerów, w latach 2005-2013 była dyrektorem Zachodniopomorskiego Centrum Zaawansowanych Technologii, a od końca 2013 r. jest dyrektorem Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii. W 2007 r. stworzyła od podstaw Zakład Biomateriałów i Technologii Mikrobiologicznych, którym kieruje obecnie. Kierowała 10 projektami badawczymi finansowanymi przez KBN, MNiSzW, NCN i NCBiR, 3 projektami międzynarodowymi (w ramach umów bilateralnych), dwoma finansowanymi z funduszy strukturalnych UE oraz brała udział w realizacji dwóch projektów finansowanych z 7PR. W latach 2009-2011 była członkiem Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Szczecin.  

Prof. El Fray aktywnie uczestniczy w działalności organizacyjnej Uczelni kierując Komisją ds. Nagród i Odznaczeń w bieżącej kadencji oraz działając w Uczelnianej Komisji Odwoławczej ds. Studentów ubiegłej kadencji. Za osiągnięcia naukowe otrzymała 14 Nagród Rektora PS/ZUT I i II stopnia (1997-2014), wyróżnienie „Świata Biznesu” - „Perły Biznesu 2008” (2009 r.) dla Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Eureka! Odkrywamy polskie wynalazki” (2014) za wynalazek pt. „Telecheliczny makromer i jego zastosowanie do wytwarzania implantu przepuklinowego”.

Jest recenzentką w wielu czasopismach międzynarodowych, m.in. Polymer, Acta Biomaterialia, Biomaterials oraz recenzentem projektów w 7. Programie Ramowym UE, programie H2020, akcji COST, ekspertem Narodowego Centrum Nauki (członkiem i przewodniczącą Panelu ST5), członkiem Sekcji Biomateriałów w Komitecie Nauki o Materiałach Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Nauk Chemicznych przy O/PAN w Poznaniu. Od trzech lat jest członkiem regionalnego i krajowego Jury Konkursu Naukowego dla Młodzieży „E(x)plory”.