Informacje bieżące

Wizyta Ambasadora Norwegii na ZUT w Szczecinie 21.04.2015 08:04

W ramach trwających w ostatnich dniach (16-19 kwietnia 2015) w Szczecinie obchodów Dni Skandynawskich, Jego Ekscelencja Pan Ambasador Królestwa Norwegii  w Polsce, Karsten Klepsvik, odwiedził Instytut Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT w Szczecinie, gdzie od roku realizowany jest polsko-norweski projekt badawczy o kryptonimie „SolSorb”, dotyczący wychwytywania CO2 z gazów spalinowych na sorbentach stałych.

Panu Ambasadorowi towarzyszył również Radca Handlowy Ambasady, Pan Kjell Arne Nielsen oraz Honorowy Konsul Królestwa Norwegii w Szczecinie – Pan mecenas Jan Antoni Kubiak. Wizyta była bardzo owocna i przebiegała w niezwykle sympatycznej atmosferze. Pan Ambasador przywitał się osobiście z każdym uczestnikiem projektu, co  było zaskoczeniem dla biorących w nim udział doktorantów i studentów. Koordynator projektu, prof. Urszula Narkiewicz, przedstawiła skład konsorcjum, cele projektu oraz dotychczasowe osiągnięcia, którymi Pan Ambasador żywo się interesował, zadając serię merytorycznych pytań, między innymi o do wpływ emisji CO2 na zmiany klimatyczne oraz o kwestie bezpieczeństwa związane z magazynowaniem tego gazu. Ze względu na krótkotrwały charakter wizyty Goście zwiedzili tylko 2 laboratoria Instytutu – jedno wyposażone w aparaturę pracującą w warunkach ultrawysokiej próżni (spektrometr XPS), gdzie między innymi badany jest skład chemiczny stosowanych w projekcie sorbentów oraz drugie – półprzemysłowe laboratorium do fotochemicznego oczyszczania wody i gazów. Oba laboratoria również wzbudziły żywe zainteresowanie Gości.

 

Na pożegnanie Pan Ambasador nie wykluczył, że w trakcie przyszłorocznych Dni Skandynawskich w Szczecinie ponownie odwiedzi ZUT, żeby naocznie przekonać się o postępach projektu „SolSorb”.

 

Jego ekscelencja Pan Ambasador Karsten Klepsvik wita się z wykonawcami projektu „SolSorb”.

Prof. Urszula Narkiewicz, koordynator projektu „SolSorb”  w trakcie prezentacji otrzymanych wyników.


Pan Ambasador Karsten Klepsvik pyta dr hab. inż. Dariusza Moszyńskiego, operatora spektrometru XPS, o szczegóły działania aparatu. Na drugim planie Konsul Honorowy Norwegii w Szczecinie, mecenas Jan Antoni Kubiak. Z prawej strony prof. Antoni Waldemar Morawski, Dyrektor Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej, gdzie realizowany jest projekt.

Dr hab. inż. Sylwia Mozia, prof. ZUT, odpowiada Panu Ambasadorowi na pytania dotyczące działania półprzemysłowej instalacji fotokatalitycznej do oczyszczania ścieków i gazów


 Pan Ambasador odbiera od koordynatora projektu pamiątkowe gadżety ZUT.


Zakończenie wizyty –wspólne zdjęcie na schodach budynku Starej Chemii.