Wręczenie certyfikatów Samsung LABO studentom ZUT w Szczecinie 22.06.2015 10:33

53 studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie ukończyło właśnie drugi semestr pilotażowego projektu Samsung LABO, prowadzonego w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

W ramach kursu, studenci przygotowali 21 aplikacji mobilnych, z których wiele ma wystarczający potencjał, aby przerodzić się w dochodowy biznes.

Podczas uroczystej gali, zorganizowanej 19 czerwca br. na terenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w obecności wielu znakomitych gości, wśród których byli Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, Rektor ZUT prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kiernożycki, Prezes Samsung Electronics Polska Hadrian Baumann, Dziekan Wydziału Informatyki prof. dr hab inż. Antoni Wiliński, uczestnicy kursu odebrali certyfikaty ukończenia kursu dokształcającego Samsung LABO.

Wyróżniający się studenci otrzymali również zaproszenie do rekrutacji na płatne praktyki w Centrum Badawczo-Rozwojowym Samsung w Warszawie a najlepsi mogą liczyć na otrzymanie grantu finansowego lub sprzętowego na rozwój własnych pomysłów biznesowych.

Samsung LABO to pierwsza inicjatywa w regionie zachodniopomorskim, stawiająca na współpracę biznesu ze środowiskami akademickimi. Jest to również odpowiedź na aktualny i wciąż sygnalizowany przez ekspertów niedostatek wykwalifikowanych pracowników branży ICT na polskim i międzynarodowym rynku pracy.

W oficjalnej części uroczystości, trzy najlepsze zespoły studentów miały możliwość zaprezentowania swoich aplikacji przed zgromadzonymi gośćmi. Zakres tematyczny nagrodzonych aplikacji był bardzo szeroki i wynikał najczęściej z osobistych zainteresowań młodych twórców. Temat historii Szczecina przyświecał Adrianowi Gersztofowi oraz Marcinowi Olejarzowi, którzy poprzez aplikację Historical Szczecin chcieli pokazać, iż historia miejsc i ludzi dostarcza wiele emocji także w formie interaktywnej. Podstawowym założeniem aplikacji My Woman is Pregnant, autorstwa Joanny Nazim i Michała Siedleckiego, było przygotowanie młodych mężczyzn do odpowiedzialnego ojcostwa. Natomiast autorzy aplikacji Music Wall, Przemysław Lal i Damian Kleszcz, stworzyli narzędzie do odtwarzania muzyki, dzięki któremu można być na bieżąco ze wszystkimi informacjami nt. swojego ulubionego wykonawcy.

Aby optymalnie przygotować studentów do pracy w środowisku nowych technologii, program Samsung LABO koncentruje się na dwóch najbardziej innowacyjnych platformach programistycznych – SmartTV i Tizen. Co ciekawe, uczestnicy kursów Samsung LABO na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie mieli szansę poznać platformę Tizen i programować w niej aplikacje jako jedni z pierwszych w Europie. Promocja nowoczesnych rozwiązań i przekazywanie wiedzy z nimi związanej ma ścisły związek ze strategią firmy Samsung, promującą zawody przyszłości, które wraz z rozwojem technologii i urządzeń mobilnych, będą pożądane na rynku pracy w najbliższych latach.