Wybory Społecznego Inspektora Pracy w ZUT 17.02.2015 09:46

Z dniem 23 marca 2015 roku skończy się kadencja Społecznych Inspektorów Pracy (SIP) w ZUT. Do przeprowadzenia ponownych wyborów, z mocy ustawy o SIP, uprawnione są wyłącznie związki zawodowe, które powołują związkową komisję wyborczą, która ustala regulamin i tryb wyborów.

WYBORY SPOŁECZNYCH INSPEKTORÓW PRACY W ZUT NA

KADENCJĘ 2015 – 2019

Komunikat nr 1

Przypomnimy, że SIP reprezentuje interesy wszystkich pracowników i kierowana jest przez organizacje związkowe działające w zakładzie pracy. Kodeks pracy definiuje ją jako organ społecznego nadzoru i kontroli przestrzegania prawa funkcjonujący obok organów państwowej kontroli i nadzoru, takich jak Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Urząd Nadzoru Technicznego i inne, w zakresach bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawnej ochrony pracy.

Informujemy, że w dniu 16.02.2015 r powołana została Międzyzwiązkowa Komisja Wyborcza, która przyjęła następujące zasady i tryb przeprowadzenia wyborów SIP  na kadencję 2015 – 2019.

1. Wydziela jednostki organizacyjne Uczelni i tworzy z nich 13 Okręgów  wyborczych.
  2. Do dnia 27.02.2015 sekretariaty „Solidarność” i ZNP ( Budynek Jednostek Międzywydziałowych, IV piętro, pokoje 431 i 432)  przyjmować będą pisemne zgłoszenia kandydatów na SIP z poszczególnych Okręgów  na Formularzu zgłoszeniowym wg wzoru zamieszczonego na ostatniej stronie niniejszego komunikatu.
  3. Nie  ogranicza się liczby zgłoszonych kandydatów w Okręgach. Od kandydata na SIP  nie jest wymagane członkostwo w związkach zawodowych.
  4. Nie może kandydować pracownik zajmujący stanowisko kierownika zakładu pracy lub  stanowisko kierownicze bezpośrednio podległe kierownikowi zakładu.
  5. Społecznych inspektorów pracy wybierają  w tajnych wyborach (ruchoma urna) wszyscy pracownicy w każdym Okręgu wyborczym w liczbie po jednym. Wyjątek stanowi WTiICh, w którym może być wybranych dwóch SIP.
  6. Do prawomocności wyborów nie jest wymagane quorum.
  7. Lista kandydatów będzie podana do publicznej wiadomości  na 7 dni przed planowanymi wyborami, a wyniki wyborów po ich zakończeniu.
  8. Kalendarz wyborczy, zawierający nr Okręgu wyborczego, datę i godziny, w których udostępniona będzie urna wyborcza podany zostanie na 7 dni przed planowanym terminem wyborów.
  9. Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy wybrany zostanie na zebraniu Okręgowych Społecznych Inspektorów Pracy.

OKRĘGI WYBORCZE

Nr 1. Administracja centralna

Nr 2. Domy Studenckie i Hotele Asystenta

Nr 3. Jednostki Międzywydziałowe: BJM, SWFiS, Studium Kultury Muzycznej, Biblioteka Główna, UCI, RCIiTT