XXXIV Misterium Kolędowe CHAPS 22.01.2016 09:54

Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego ZUT zaprasza wszystkich szczecinian do Bazyliki Archikatedralnej na XXXIV Misterium Kolędowe, które odbędzie się 30 stycznia 2016 r. o godzinie 19:30.

Tradycja corocznych Misteriów Kolędowych zapoczątkowana została przez założyciela i wieloletniego dyrygenta chóru – Jana Szyrockiego. Tegoroczny koncert – podobnie jak wszystkie jego poprzednie edycje – odbędzie się w wieczór ostatniej soboty przed świętem Ofiarowania Pańskiego.

Profesor Jan Szyrocki stworzył wieloaspektowy scenariusz kolędowego Misterium, który każdego roku podlega licznym modyfikacjom nadającym temu wydarzeniu nowy motyw przewodni. Za tegoroczną realizację odpowiada uczeń profesora i dyrektor artystyczny chóru jego imienia – Szymon Wyrzykowski.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno mało znane i pełne uroku tradycyjne kolędy i pastorałki, jak i nieco bardziej nowoczesne opracowania znanych już utworów autorstwa wybitnego kompozytora i przyjaciela chóru – profesora Marka Jasińskiego. Z pewnością przypadną one do gustu nowym słuchaczom, jak i tym, którzy corocznie wraz z całą rodziną przybywają do Katedry do wysłuchania misteryjnego koncertu – to już przecież tradycja pokoleniowa.

Niezapomniane wrażenia zapewnią dynamicznie zmieniające się układy sceniczne i choreograficzne, ludowa  muzyka przygrywająca do wtóru kolędnikom, barwne stroje i piękny śpiew szczecińskich chórzystów.

Podobnie jak w roku ubiegłym chórzyści postanowili wykorzystać nadarzającą się okazję i wesprzeć Bogdana Olecha - zaprzyjaźnionego wykładowcę macierzystej uczelni. W lipcu 2014 roku zdiagnozowano u niego guz kąta mostowo-móżdżkowego. Po przeprowadzonej miesiąc później operacji doszło do powikłań i udaru, w wyniku którego mężczyzna zapadł w śpiączkę. Po trzech miesiącach wspierania przez respirator podjął samodzielne oddychanie. Obecnie znajduje się w domu pod opieką rodziny, wymaga całodobowej opieki oraz bardzo kosztownej i intensywnej wielokierunkowej rehabilitacji.
Zespół chciałby prosić swoich słuchaczy o przekazanie 1% podatku na leczenie i rehabilitację swojego przyjaciela.

W tegorocznym Misterium, obok Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT pod batutą Szymona Wyrzykowskiego, usłyszeć będzie można Chór Collegium Maiorum ZUT prowadzony przez Pawła Osuchowskiego, Kapelę Zespołu Folklorystycznego „Siermięgi”, Chór Kameralny ZUT pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej-Salamon  i Zespół Młodych CHAPS pod dyrekcją Iwony Charkiewicz. W tym roku chórzystom towarzyszyć będzie pełen światła głos solistki Heleny Bregar.

Wydarzenie odbędzie się dzięki mecenatowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, przychylności Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie oraz wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Wydziału Informatyki ZUT w Szczecinie.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Miejsce i czas: Bazylika Archikatedralna w Szczecinie, 30 stycznia 2016, 19.30

Wykonawcy:

• Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie, dyr. Szymon Wyrzykowski
  • Zespół Młodych CHAPS, dyr. Iwona Charkiewicz
  • Chór Collegium Maiorum ZUT, dyr. Paweł Osuchowski
  • Chór Kameralny ZUT, dyr. Iwona Wiśniewska-Salamon
  • Kapela Zespołu Folklorystycznego „Siermięgi”
  • Helena Bregar – śpiew solo

Scenariusz koncertu:

Szymon Wyrzykowski

Organizacja koncertu:

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

Wsparcie:

• Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Parafia pw. św. Jakuba Ap. przy Bazylice Metropolitalnej
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Informatyki ZUT w Szczecinie

Z uwagi na cel charytatywny koncertu serdecznie prosimy o przekazanie 1% na leczenie i rehabilitację Bogdana Olecha do Fundacji "ŚWIATŁO" w Toruniu, KRS:0000183283. Cel szczegółowy: BOGDAN OLECH.