Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 22 lutego 2016 r. zmarł prof. zw. dr hab. inż. SATURNIN BOROWIEC 25.02.2016 14:28

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego 2016 r. w wieku 90 lat zmarł Prof. zw. dr hab. inż. Saturnin Borowiec - emerytowany pracownik i kierownik Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Szczecinie obecnie Katedry Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Śp. Profesor w latach 1951-1954 pracował w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu, a później w Wyższej Szkole Rolniczej/Akademii Rolniczej w Szczecinie od 1954 roku do przejścia na emeryturę w roku 1994. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał w 1956 r, doktora habilitowanego w 1963 r. a tytuł profesora w 1970 r. Prowadził prace dotyczące kartografii gleb, dynamiki zapasów wody w glebach bez okrywy roślinnej i pod różnymi roślinami uprawnymi, badania modelowe z wykorzystaniem symulatora opadu nad wypływem nachylenia na infiltrację, spływ i zmywy na różnych glebach. Prowadził badania nad składem, rozmieszczeniem i dynamiką zbiorowisk chwastów segetalnych w zależności od warunków siedliskowych oraz wpływu zakładów przemysłowych na środowisko.

W uznaniu zasług wielokrotnie nagradzany nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 1955-1975 był konsultantem naukowym klasyfikacji i kartografii gleb w woj. szczecińskim i koszalińskim. Był członkiem wielu komitetów i komisji naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Pełnił funkcję pełnomocnikiem Rektora ds. organizacji kierunku studiów Ochrona środowiska.

Pozostanie w naszej pamięci jako wysoko ceniony naukowiec i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń młodzieży akademickiej i kadry naukowej, jako serdeczny Kolega, Człowiek wielkiego serca i umysłu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 26 lutego 2016 r.  o godz. 14.30 w kaplicy głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Żegnamy Pana Profesora z wielkim żalem i smutkiem.

Łączymy się w bólu z Rodziną Zmarłego

Dziekan, Rada Wydziału, Pracownicy i Studenci