Informacje bieżące

Zapraszamy do oddania głosu na ciekawy projekt miejski pn.: Sąsiedzki Ogród Kultury, w którym jesteśmy partnerem. 17.05.2016 11:22

W drodze konkursu zostanie wyłonionych 25 najlepszych pomysłów z całej Polski, które w sumie zdobędą aż milion złotych na realizację swoich idei.

Akcja jest prowadzona w ramach programu grantowego LECHSTARTER. Wśród zgłoszeń znajduje się projekt zagospodarowania wolnej działki przy ulicy Świętego Ducha w Szczecinie, w sąsiedztwie ulicy Wyszyńskiego, oddalonej od bulwarów nadodrzańskich kilkadziesiąt metrów. Miejsce to zmieni się w Sąsiedzki Ogród Kultury - przestrzeń zieleni otwartą na wszystkich mieszkańców Szczecina. Celem projektu jest udostępnienie przestrzeni wypoczynkowej i kulturalnej, gdzie odbywać się będą warsztaty ogrodnicze czy artystyczne, a także wydarzenia okazjonalne, takie jak projekcje filmów, spotkania kulinarne, spotkania z książką czy zajęcia sportowe. Dofinansowanie z konkursu pozwoli zrewitalizować tę przestrzeń i stworzyć tu atrakcyjną dla odwiedzających enklawę zieleni z przestrzeniami trawiastymi, rekreacyjnymi, rabatami kwietnymi, uprawnymi grządkami (ogród sąsiedzki z uprawą warzyw i owoców). W ramach grantu zbudowane zostaną również meble i konstrukcje pozwalające w pełni wykorzystać potencjał miejsca na różnorakie działania edukacyjne i społeczne. Aby projekt zdobył środki na realizację musi wygrać internetowe głosowanie publiczności. Na projekt można głosować raz dziennie na stronie: robimysok.pl

Konkurs trwa do 5 czerwca 2016.

 

Idea projektu:

Sąsiedzki Ogród Kultury - miejski SOK - to inicjatywa obywatelska zakładająca utworzenie zielonej przestrzeni otwartej dla wszystkich mieszkańców, zaprojektowanej dla nich i z ich udziałem, w ekologiczny sposób. Jest to projekt utworzenia przestrzeni relaksu i warsztatów, kultury, sztuki.

Nowa koncepcja na tożsamość miasta Szczecin to Floating Garden - miasto pływających ogrodów, w którą projekt zlokalizowany tuż przy nabrzeżach Odry, świetnie się wpisuje. W Społecznym Ogrodzie Miejskim każdy chętny będzie mógł spróbować uprawiać warzywa, owoce, zioła, kwiaty. Każdy będzie mógł skorzystać z przestrzeni wypoczynkowej czy jadalnej ogrodu.

 

Na terenie ogrodu znajdować się będą m.in.:

  • Sąsiedzki Ogród Warzywny - każdy chętny otrzyma swoją przestrzeń do uprawy!,
  • Szklarnia - w sferycznym namiocie,
  • Strefa Relaksu - hamak, trampoliny, gry terenowe, leżaki i poduchy do wypoczynku,
  • Strefa Kultury - kino plenerowe, przestrzeń wystawiennicza,
  • Strefa Warsztatowa - warsztaty artystyczne, eko, przyrodnicze, sportowe,
  • Strefa Kulinarna - kuchnia plenerowa, bar plenerowy, wspólna przestrzeń jadalna,
  • Łąka Kwietna oraz piękne rabaty kwietne - do podziwiana, wąchania, dotykania :)

 

 

Cel projektu:

Podniesienie jakości życia w mieście, propagowanie kultury współpracy, aktywizacja lokalnej społeczności i aktywizacja grupy osób wykluczonych ze społeczeństwa (prace prowadzone przy wsparciu osób wykluczonych społecznie lub ludzi pracujących w ramach godzin społecznych). Projekt dedykowany lokalnej społeczności, jak i wszystkim mieszkańcom Szczecina czy turystom. Odbiorcami będą również ludzie nastawieni na kulturę slow-life, świadomi, dbający o ekologię.

 

Głosy można oddawać na: urbanforms.org