Pomysł SKN Gospodarki Przestrzennej ZUT dla Szczecina 29.12.2015 11:47

Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż do tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 został zakwalifikowany projekt Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, pt.: „Pływająca Rusałka - powrót łodzi wiosłowych na jezioro Rusałka oraz aranżacja brzegu i wyspy”. Obecnie członkowie koła Pani Sara Bręcz oraz Pani Marta Stankiewicz biorą udział w szczegółowych konsultacjach z Zespołem ds. Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego kierowanym przez Zastępcę Prezydenta Miasta Szczecina Pana Michała Przepierę. Warto podkreślić, iż w tym roku do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono ponad 200 różnych wniosków, z czego z samej dzielnicy Śródmieście (dla której napisany został projekt) było ich 68. Projekt zajął drugie miejsce na liście.

Studenckie Koło Gospodarki Przestrzennej działa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa przy Katedrze Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska, a opiekunem naukowym koła jest Pani dr inż. Anna Kiepas-Kokot.

Poniżej szczegóły dotyczące projektu. Gorąco zapraszam do głosowania na projekt naszych studentów.

„Pływająca rusałka - powrót łodzi wiosłowych na jezioro Rusałka oraz aranżacja brzegu i wyspy”

Celem projektu jest poprawa jakości wypoczynku mieszkańców Szczecina. Projekt dotyczy Parku Kasprowicza, który stanowi najpopularniejsze miejsce rekreacyjne na obszarze Szczecina, z charakterystycznym jeziorem Rusałka. Cechuje się ono atrakcyjnym ciągiem spacerowym na odcinku między Teatrem Letnim, a Mostkiem Japońskim. „Pływająca rusałka” ma docelowo przywrócić dawną świetność oraz wydobyć potencjał jeziora. Jego zadaniem jest symboliczne przywrócenie historycznej roli przestrzeni, jezioro i jego okolice przed stu laty były jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Już pod koniec XIX wieku Szczecinianie licznie przybywali nad jezioro popływać wynajętymi łodziami. Projekt składa się z trzech etapów, których zadaniem jest poprawa atrakcyjności, funkcjonalności, walorów estetycznych oraz stworzenie nowych atrakcji dla użytkowników parku.

-      Pierwszym etapem jest aranżacja wyspy. Projekt zakłada budowę altany w stylu japońskim, która w znacznym stopniu podniesie walor estetyczny oraz stanie się elementem charakterystycznym tego miejsca.

-       Drugi etap dotyczy zagospodarowania linii brzegowej na odcinku 300 metrów między Teatrem Letnim, a Mostkiem Japońskim. Przebudowa ułatwi dostęp przede wszystkim do wody, a zastosowanie nowych mebli miejskich oraz elementów małej architektury podniesie komfort użytkowania co stworzy warunki do wypoczynku dla osób szukających spokoju oraz chcących podziwiać piękno przyrody.

-    Trzecim i najważniejszym elementem procesu jest powrót łodzi wiosłowych na jezioro Rusałka. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu bezobsługowego systemu wypożyczania łodzi Boat_S oraz pomostu do ich cumowania.

Realizacja całego projektu niewątpliwie podniesie atrakcyjność linii brzegowej jeziora Rusałka, jak również całego parku. Aranżacja ma szansę stać się kolejną wizytówką Szczecina i urozmaicić sposób spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Szczecina.