Aktualności

Studenci ZUT w Szczecinie odnawiają pomieszczenia MOW im. Janusza Korczaka 13.11.2016 00:21

Studenckie Koło Naukowe Młodzi Inżynierowie PZITB oraz Młoda Kadra Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa O./Szczecin zrealizowali w tym roku po raz pierwszy w Szczecinie projekt „WorkCamp”. Jest to akcja charytatywna mającą na celu pomoc placówkom pożytku publicznego w pracach remontowych. W ramach tej akcji wyremontowano Miejski Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Szczecinie. Jest to placówka zamknięta, która składa się z dwóch integralnych części – Gimnazjum Nr 53 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 14 o kierunku krawieckim oraz kucharz małej gastronomi. Ośrodek ten może pomieścić do 60 osób.

Prace przygotowawcze nad projektem zaczęły się już w grudniu 2015 r. W trakcie rozmów z Dyrekcją Ośrodka postanowiono, że wyremontowana zostanie część należąca do jednej z grup dziewcząt przebywających w obiekcie, a mianowicie kuchnia, trzy pokoje dzienno-sypialne oraz dwa korytarze.

W pierwszym etapie projektu ustalono zakres prac, wykonano pomiary oraz sporządzono listę potrzebnych materiałów. W dalszej kolejności, dzięki wsparciu firm SKANSKA i ATLAS, a także anonimowych darczyńców, pozyskano środki na remont.

Prace remontowe rozpoczęto 4 lipca br. Przez ponad tydzień usuwano ze ścian starą farbę i zabrudzenia, skuwano nadmiar tynków i szlifowano nierówności. Do grona członków koła dołączyli przyjaciele i znajomi z innych wydziałów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, także z Akademii Morskiej i Politechniki Wrocławskiej. Dzięki temu, po prawie 9 dniach pracy, rozpoczęto wygładzanie ścian. W tym miejscu warto dodać, że w kilka dni prawie 300 mkw. ścian wyszpachlowały głównie dwie koleżanki. W tym czasie reszta ekipy szlifowała powierzchnie ścian i przygotowywała wnętrza do malowania. Trzy dni przed końcem prac, przy pomocy ekipy fachowców z firmy SKANSKA, w pomieszczeniu kuchennym położono ceramiczne płytki okładzinowe na ponad 10 mkw.

Prace zakończono 21.07.2016 r. Warto podkreślić, że realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy i wsparciu firm SKANSKA i ATLAS, które dostarczyły materiałów budowlanych i doradztwa technicznego. W ciągu 14 dni udało się odnowić i pomalować około 400 mkw. powierzchni ścian i sufitów, położyć kilka mkw. płytek ceramicznych oraz wymienić najbardziej uszkodzone szafki kuchenne.

Projekt „WorkCamp” to nie tylko praca fizyczna. Podczas tych dwóch tygodni uczestnicy przedsięwzięcia mieli możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej podczas studiowania, a także zdobycia nowych umiejętności, dzielenia się swoją wiedzą z innymi, pozyskania nowych przyjaciół. To dobra lekcja współpracy i wzajemnego się wspierania.

Mimo różnych przeszkód wynikających z usterek technicznych i nieprzewidzianych sytuacji w czasie prac remontowych, projekt WorkCamp Szczecin 2016 udało się zakończyć w oczekiwanym terminie. Dodatkową satysfakcją niech będzie fakt, iż to przedsięwzięcie realizowano w Szczecinie pierwszy raz i wszystkie jego zamierzenia doprowadzono do finału.

Organizatorzy projektu mają nadzieję, że dzięki współpracy z firmami i ludźmi dobrej woli uda się przygotować drugą edycję w przyszłym roku. Reportaż z zakończenia projektu można obejrzeć na stronie kmpzitb.zut.edu.pl (WorkCamp/Reportaż TVP).

Studenckie Koło Naukowe Młodzi Inżynierowie PZITB działa na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy Katedrze Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych. Opiekunem naukowym koła jest mgr inż. Jarosław Strzałkowki. Poprzednim wieloletnim opiekunem koła była Pani dr inż. Teresa Rucińska.

Żaklin Wantuch, Krzysztof Wojciechowski (SKN MI PZITB/WBiA)