Okolica

Dziwnów położony jest na Mierzei Dziwnowskiej, między Morzem Bałtyckim, a rzeką Dziwną.

Mierzeja Dziwnowska oddziela od wód Bałtyku północną część Zalewu Kamieńskiego tzw. Zatokę Wrzosowską. Północny brzeg mierzei to piękna i szeroka plaża. Otoczony różnymi akwenami wodnymi (morze, zalew i rzeka), stanowi atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Aktywnie wypoczywający mogą swobodnie żeglować, uprawiać windsurfing, pływać na skuterach wodnych, motorówkach lub nurkować. Miejscowe wody mają do zaoferowania wędkarzom wspaniałe gatunki ryb: okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, liny, sandacze, łososie.

Do XIX wieku Dziwnów był typową osada rybacką, która składała się z dwu miejscowości: Berg Dievenow i Ost Dievenow, które w późniejszym okresie połączyły się. Przez cały XIX wiek osady rozwijały się, podobnie jak pobliski Heidebrink (dziś Międzywodzie) oraz Klein Dievenow.

Pod koniec XIX wieku odkryto źródła solankowe i jodowo-bromowe, dzięki czemu powstało w 1886 roku sanatorium, które stanowiło doskonałą bazę leczniczo-zabiegową. Rozwój miejscowości Dziwnów jako kąpieliska morskiego oraz miejsca stwarzającego doskonałe warunki do rozwoju rybołówstwa powodował jego ciągłą rozbudowę i rozwój. W porcie rybackim stacjonowało przed drugą wojną światową nawet do 50 kutrów rybackich. W 1925 dotychczasowe dwie miejscowości: Berg Dievenow oraz Ost Dievenow połączyły się w jedną – Dievenow. W okresie wojny w Dziwnowie znajdowało się wiele ważnych obiektów wojskowych, m. in. szkoła lotnicza. Od 19 października 1946 roku powstała w Dziwnowie Gminna Rada Narodowa. Następne lata upłynęły pod znakiem nieustannego rozwoju, przybywało np. wiele ośrodków wczasowych. Dziś zatem z całą pewnością można stwierdzić, iż gmina Dziwnów to gmina o długiej i bogatej tradycji turystycznej.

 

Atrakcje sąsiadujących mia

 • Międzyzdroje i Świnoujście:
  Międzyzdroje (27km) to popularny nadmorski kurort, a Festiwal Gwiazd i Aleja, na której artyści odciskają swoje dłonie jest znana w całej Polsce. Molo z którego można podziwiać panoramę miasta i wybrzeże Wolińskiego Parku Narodowego to obowiązkowy punkt wizyty w Międzyzdrojach.
  Świnoujście (43km) ze względu na przygraniczne położenie jest chętnie odwiedzane przez niemieckich turystów. Przeprawa promowa na którą narzekają mieszkańcy jest bezpłatną atrakcją dla turystów i okazja do przepłynięcia po rzece. Funkcjonuje tu połączenie promowe ze Skandynawią.
 • Trzęsacz i Niechorze: 
  Trzęsacz (17km), a konkretnie ruiny kościoła na klifie, stał się symbolem walki człowieka z niszczycielską walką z morzem. Przez Trzęsacz przebiega 15 południk wyznaczający czas środkowoeuropejski. Dzięki wysokim klifom panują tu, również idealne warunki do uprawiania paralotniarstwa.
  Niechorze (24km) znane jest z latarni morskiej i muzeum rybołówstwa.
  W ofercie Niechorza są też nowoczesne obiekty noclegowe Spa. Ciekawą atrakcją jest też kolejka wąskotorowa.
 • Kamień Pomorski i Wolin: 
  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywający się w tutejszej katedrze to impreza z kilkudziesięcioletnią tradycją. Kamień Pomorski (13km) to liczne zabytki. Od kilku lat to, też ważny ośrodek żeglarski. Na wycieczkę do Kamienia Pomorskiego z Dziwnowa i Międzywodzia można wybrać się statkiem, a w trakcie rejsu podziwiać Zalew Kamieński i unikalną przyrodę.    
  Wolin (28km) to miasto historii. Skansen Wikingów, katedra, muzeum czy pozwalają na ciekawą podróż w czasie i poznanie ciekawej historii tych ziem. Na początku sierpnia Wolin staje się stolicą Wikingów. Każdy może na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie w zamierzchłych czasach.