Rozrywka i rekreacja

 

Atrakcje:

  • Port rybacki: Położony jest przy nabrzeżu Dziwny. Wejście do portu od strony morza osłaniają dwa falochrony. Do Dziwnowa mogą także zawijać żeglarze. W tutejszej marinie znajduje się miejsce dla ok. 20 jachtów.
  • Przystań pasażerska: Znajduje się przy Wybrzeżu Kościuszki. Z przystani odbywają się w sezonie letnim    regularne rejsy wycieczkowe po Bałtyku, Zalewie Szczecińskim oraz do Kamienia Pomorskiego. Do dyspozycji są dwa motorowe statki pirackie: "Victoria" i "Korsarz" zabierające turystów w półtoragodzinny rejs. W sezonie jednostki pływają codziennie.
  • Jezioro Martwa Dziwna: (dawne naturalne ujście rzeki Dziwny – obecnie ślepe jezioro) leży na szlaku przelotowym ptaków. Występują tu zarówno gatunki ptaków stale gnieżdżących się jak i ptaki zalatujące w okresie wiosny i jesieni. 
  • Park linowy „TARZANIA”: Park linowy to wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach lub palach. Na każdym odcinku czekają na klienta różne przeszkody: skok tarzana, pal buszmena, ścianka wspinaczkowa i wiele innych bardzo ciekawych atrakcji. Bawić się tu mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. 
  • Wycieczki rowerowe: Przez teren gminy przebiega ścieżka rowerowo-piesza, której znaczna część przebiega po istniejącym czerwonym szlaku turystycznym PTTK. Długość ścieżki wynosi 27,5 km. Na trasie znajdują się dwa punkty odpoczynku wyposażone w małą architekturę oraz tablice informujące o roślinności, zwierzętach i ciekawych miejscach.
  • Jazda konna: Osobom preferującym aktywny wypoczynek polecamy jazdę konną w gospodarstwie agroturystycznym znajdującym się 4 km od Dziwnowa. Stadnina mieści się we Wrzosowie.
  • Wędkarstwo: Wędkować można w wodach Zalewu Kamieńskiego, rzeki Dziwny, jeziora Martwa Dziwna oraz Bałtyku. Występujące gatunki ryb: okoń, płoć, krąp, leszcz, węgorz, boleń, krasnopiórka, lin, szczupak, sandacz, flądra turbot, śledź, łosoś, jazgarz. Zezwolenie można uzyskać w Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Dziwnowie, przy ul. Mickiewicza 31 oraz w inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Wolinie przy ul. Niedamira 22.
  • Rowerzyści: Przez teren gminy przebiega ścieżka rowerowo-piesza, której znaczna część przebiega po istniejącym czerwonym szlaku turystycznym PTTK. Długość ścieżki wynosi 27,5 km. Na trasie znajdują się dwa punkty odpoczynku wyposażone w małą architekturę oraz tablice informujące o roślinności, zwierzętach i ciekawych miejscach. Zróżnicowane formy ukształtowania powierzchni terenu pozwalają na dobranie trasy według własnych możliwości.
  • Walory przyrodnicze: Lasy zajmują ponad 22%, a wody ponad 30% powierzchni gminy. Drzewostan tworzą przede wszystkim drzewa iglaste (głównie sosna) oraz liściaste (dąb, brzoza, itp.) Znajdujący się tu użytek ekologiczny "Martwa Dziwna" to dawne naturalne ujście rzeki Dziwny, obecnie ślepe jezioro, stopniowo zarastające, stanowiące ciekawy przykład procesów sukcesyjnych. Występują tu gatunki prawnie chronione: mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski, sosna kosodrzewina w odmianie morskiej, rokitnik pospolity. W Dziwnowie i przy drodze Dziwnów - Dziwnówek znajduje się wiele stanowisk bluszczu pospolitego. Niektóre okazy są bardzo efektowne dlatego wielu turystów wybiera piesze wędrówki po okolicy.