JPND – konkurs z zakresu chorób neurodegeneracyjnych 04.02.2020 12:55

Narodowe Centrum Nauki zaprasza do składania wniosków w ramach nowego konkursu sieci JPND (EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research) na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące rozwoju technologii obrazowania i stymulacji mózgu w diagnostyce i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Zakres tematyczny konkursu:

Konkurs „Novel imaging and brain stimulation methods and technologies related to Neurodegenerative Diseases” dotyczy  obszarów badawczych mających na celu rozwój nowych lub ulepszenie istniejących technologii mających zastosowanie w diagnostyce i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Konkurs dotyczy dwóch grup technik:

• Metod neuroobrazowania takich jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, pozytonowa tomografia emisyjna lub mikroskopia superrozdzielcza  czy  techniki obrazowania molekularnego, które przyniosły radykalną poprawę zrozumienia początku, rozwoju i postępu chorób neurodegeneracyjnych.
  • Metod stymulacji mózgu takich jak głęboka stymulacja mózgu, przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, przezczaszkowa stymulacja prądem stałym lub  zoogniskowaną falą ultradźwiękową.

Do konkursu mogą przystąpić międzynarodowe konsorcja składające się z co najmniej 3 grup badawczych, z przynajmniej 3 różnych krajów.

W konkursie JPND Call 2020 można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego

Procedura aplikacyjna jest dwuetapowa, nabór wniosków wstępnych zakończy się 3 marca 2020 r., natomiast wnioski nabór wniosków pełnych zakończy się 30 czerwca 2020 r.

Polscy wnioskodawcy po zakwalifikowaniu się do drugiego etapu, dodatkowo muszą złożyć wniosek krajowy do NCN, który przeznaczył na to działanie budżet w wysokości 500 000 EUR.

Szczegółowe zasady oraz lista krajów mogących przystąpić do programu znajduje się na stronie NCN.