Archiwum wiadomości

Ekspert ze Studium Matematyki: tymi obliczeniami zajmują się nawet studenci na pierwszym roku studiów technicznych nie wiedząc, w jak głęboką matematykę wchodzą 06.07.2022 12:13

Matematyka, którą tworzą laureaci Medalu Fieldsa znajduje swoje zastosowania praktyczne. Przykładem są chociażby prace nagrodzonego w tym roku m.in. Hugo Duminila-Copina, ale też Laurenta Schwarza, który nagrodę otrzymał w 1950 r. — Dalekie echa tego, co wymyślił pobrzmiewają dzisiaj w każdym komputerze, telefonie komputerowym albo dowolnym innym sprzęcie elektronicznym — przyznaje w Onecie dr Adam Bohonos ze Studium Matematyki.

 

W wtorek, 5 lipca w Helsinkach stolicy Finlandii, Międzynarodowa Unia Matematyczna przyznała Medale Fieldsa - wyróżnienie, które nazywa się matematycznymi Noblami. Nagrodę otrzymało czterech wybitnych przedstawicieli niekwestionowanej królowej nauk: Hugo Duminil-Copin, June Huh, James Maynard oraz Maryna Wiazowska - druga kobieta w historii tego prestiżowego wyróżnienia.

Gdy Alfred Nobel w 1895 ofiarował swój majątek na fundusz nagród w różnych dziedzinach nauki i kultury, nie wspomniał o matematyce. Być może była to dla niego dziedzina zbyt mało praktyczna, bo raczej nie należy doszukiwać się prawdy w opowieściach, że przegrał starania o względy kobiety
z matematykiem. Nobel wyróżnił fizykę, chemię, fizjologię lub medycynę, literaturę oraz krzewienie idei pokojowych. Jeśli matematyk dostawał nagrodę Nobla, to najczęściej była to ekonomia. Dziedzina ta została dołożona w roku 1968 przez Szwedzki Bank Narodowy. Najbardziej znanym matematykiem, który otrzymał tę nagrodę był John Nash. To właśnie o nim nakręcono „Piękny umysł”
- mówi dr Bohonos.

O matematyce, którą tworzą laureaci Medalu Fieldsa opowiadał w Onecie dr Adam Bohonos z naszego Studium Matematyki.

Szczegóły znajdziesz na stronie Onetu.