Archiwum wiadomości

Nasi naukowcy wśród najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie 14.10.2022 09:38

Ukazał się najnowszy ranking „World’s TOP 2 proc. Scientists”. Jest to prestiżowa lista najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. W najnowszej edycji elitarnego zestawienia, sklasyfikowano 16 osób z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Wspomniany ranking jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwo Elsevier oraz firmę analityczną SciTech Strategies.

Lista TOP 2 proc. opiera się na dwóch zestawieniach. Pierwsze, ocenia całościowy dorobek naukowy badaczy od początku kariery do 2021 roku według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, autocytowań, czy miejsce na liście autorów. Drugie zestawienie zawiera nazwiska najczęściej cytowanych naukowców w 2021 roku przez innych autorów.

Naukowcy z całego świat zostali podzieleni na 22 dziedziny naukowe i 176 poddziedzin. W rankingu uwzględniono 200 tysięcy osób.

Reprezentanci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego na liście TOP 2 proc. najlepszych naukowców na świecie:

1.       prof. Gryta Marek (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

2.       prof. Błędzki Andrzej (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki),

3.       prof. Tomaszewska Maria (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

4.       prof. Mozia Sylwia (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

5.       prof. Mijowska Ewa (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

6.       prof. Morawski Antoni Waldemar (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

7.       prof. Tryba Beata (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

8.       prof. Czech Zbigniew (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

9.       prof. Kaczmarek Sławomir Maksymilian (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Instytut Fizyki),

10.   dr inż. Sałabun Wojciech (Wydział Informatyki),

11.   dr hab. inż. Tomaszewicz Elżbieta, prof. ZUT (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

12.   dr hab. inż. Jacek Piskorowski, prof. ZUT (Wydział Elektryczny).

W zestawieniu osób, których publikacje były najczęściej cytowane przez innych autorów w 2021 roku, uwzględniono 12 naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Nasi naukowcy na liście TOP 2 proc. za rok 2021:

1.       prof. Gryta Marek (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

3.       dr inż. Sałabun Wojciech (Wydział Informatyki),

4.       prof. Mozia Sylwia (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

5.       prof. Mijowska Ewa (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

6.       prof. Tomaszewska Maria (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

7.       prof. Michalkiewicz Beata  (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

8.       doktorant Sadegh Hamidreza (1990 - 2021) (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

9.       prof. Morawski Antoni Waldemar (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

10.    prof. Czech Zbigniew (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),

11.    dr inż. Zdanowicz Magdalena (Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych),

12.   dr hab. inż. Sikora Paweł, prof. ZUT (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska).

Pełny ranking dostępny jest na stronie.