Archiwum wiadomości

Nasi studenci finalistami konkursu architektoniczno-inżynierskiego. Zaprojektowali akademik marzeń 06.10.2022 13:56

Konrad Biliński i Paulina Schmelter z Wydziału Architektury oraz Monika Głowacka i Dominika Kot z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska zostali finalistami pierwszej edycji konkursu architektoniczno-inżynierskiego „Dwa oblicza jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej”.

 

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie współczesnego akademika marzeń w wybranej lokalizacji, uwzględniając zastosowanie dwóch podstawowych technologii: prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK).

Zespół w składzie: Konrad Biliński i Paulina Schmelter z Wydziału Architektury oraz Monika Głowacka i Dominika Kot z Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, wykonali projekt akademika marzeń „SHS STUDENT HOUSE SZCZECIN”, który znalazł się w finale konkursu. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawowali: dr inż. arch. Wojciech Pawłowski z Wydziału Architektury oraz dr inż. Szymon Skibicki z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

 

Jak wygląda projekt naszych studentów?

Obiekt domu studenckiego zlokalizowano w bliskiej odległości Wydziału Elektrycznego z wykorzystaniem walorów „zielonego otoczenia”, które okala cały kompleks. Zachowano naturalne otwarcia widokowe, co dało możliwość stworzenia naturalnych enklaw wypoczynkowych dla studentów w otoczeniu istniejącego drzewostanu. 

Bryłę budynku ukształtowano jako trzy kubiczne formy, z których dwie (jedna pięciokondygnacyjna, druga sześciokondygnacyjna), stanowią funkcję mieszkalną ze zlokalizowanymi w parterze funkcjami rekreacyjno–sportowymi, natomiast trzecia, dwukondygnacyjna, pełni funkcję wypoczynkową z cichymi miejscami do nauki. Dodatkowo, dach części dwukondygnacyjnej  zrealizowano jako „zielony” i przeznaczony dla rekreacji.  Cały obiekt został zaprojektowany jako zamknięty bez możliwości dostępu osób trzecich (wszystkie funkcje dostępne tylko dla mieszkańców domu studenckiego). 

W części mieszkalnej zaprojektowano trzy rodzaje mieszkań, jedno i dwuosobowe z aneksem kuchennym i wyodrębnionym pionem sanitarnym ( w zależności od aranżacji pokoje jednoosobowe można przekształcić w dwuosobowe) oraz mieszkania rodzinne z dwoma sypialniami, jadalnia z aneksem kuchennym oraz łazienką. Maksymalna liczba miejsc mieszkalnych – 270. 

Konstrukcja budynków została zaprojektowana w taki sposób, żeby było możliwe wykorzystanie jak największej ilości prefabrykatów przy jego budowie. Główna konstrukcja nośna części mieszkalnej budynku to podłużny ustrój ścianowy z sprężonymi stropami prefabrykowanymi kanałowymi Pekabex HC.  Konstrukcja ścian budynku została zoptymalizowana w zależności od kondygnacji: na kondygnacjach dolnych ściany zaprojektowano jako żelbetowe monolityczne ze względu na duże obciążenia, w ścianach wyższych kondygnacji w zależności od wymaganej nośności i izolacyjności akustycznej zastosowano ściany murowane z drobnowymiarowych pustaków silikatowych lub z betonu komórkowego.  

Organizatorami konkursu był miesięcznik Builder oraz Stowarzyszenie Producentów Betonów - główny fundator nagród.