Archiwum wiadomości

Przyznaliśmy stypendia dla najlepszych tegorocznych maturzystów 20.10.2022 14:32

Czworo studentów pierwszego roku z dwóch wydziałów zostało wyróżnionych przez Fundację na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytet Technologicznego. Młodzi zdolni co miesiąc będą dostawać 2 tys. zł stypendium. Fundacja stara się w ten sposób przeciwdziałać odpływowi uzdolnionej młodzieży z obszaru nauki.

Fundacja uniwersytecka przyznała stypendia czterem najlepszym tegorocznym maturzystom z dwóch wydziałów, którzy rozpoczęli naukę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. W pierwszym roku działalności fundacji wpłynęło ponad 50 wniosków
o stypendium.

Fundacja Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wyróżnia najzdolniejszych maturzystów. Stypendia przyznawane są absolwentom szkół średnich, którzy podjęli naukę na ZUT, mają wysoką średnią ocen na świadectwie ukończenia szkoły, ponadprzeciętne wyniki z matury, osiągnięcia w olimpiadach i konkursach. Komisja stypendialna bierze również pod uwagę sytuacje losowe, które mogą stanowić przeszkodę w podjęciu studiów wyższych. Fundacja ZUT będzie wypłacać stypendia przez 10 miesięcy. Aktualnie środki na ten cel przekazało szczecińskie przedsiębiorstwo budowlane Calbud, które jest głównym fundatorem fundacji.

Nagrodzeni stypendyści to przedstawiciele nauk ścisłych i artystycznych. Aleksandra Rzeźnicka z wydziału architektury już jako dziecko chciała zostać architektem. W liceum odkryła u siebie zdolności matematyczne, stąd pojawił się u niej pomysł studiowania architektury i spełnienia marzeń z dziecięcych lat.

Z kolei Marta Szczambura (Wydział Architektury) studiuje projektowanie architektury wnętrz i otoczenia. Zdecydowała się na ten kierunek, ponieważ jest to jedyny kierunek w Polsce, który łączy w sobie zarówno aspekty architektury wnętrz, jak i krajobrazu. Marta w przyszłości chciałaby poprawiać infrastrukturę miast, tak aby stały się bardziej wyjątkowe, formą przyciągały uwagę i budziły inspirację.

Weronika Urbaniak studiuje automatykę i robotykę na wydziale elektrycznym. Jest finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej. Wybrała ten kierunek, ponieważ jest bardzo przyszłościowy. Zależy jej, aby po studiach pracować jako automatyk. Jakub Pierzchała również studiuje automatykę i robotykę (Wydział Elektryczny). Wybrał ten kierunek, ponieważ interesuje się automatyzacją życia codziennego. Jakub jest absolwentem V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Szczecinie. Interesuje się fizyką, geopolityką i piłką nożną.

W uroczystości wręczenia stypendiów, która odbyła się w czwartek, 20 października wzięli udział m.in.: rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, prof. Jacek Wróbel, prezes fundacji Arkadiusz Terman oraz wiceprezes Edward Osina.

Fot. Aurelia Kołodziej