Archiwum wiadomości

Ranking CWUR: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wśród 40 najlepszych polskich uczelni 06.05.2022 09:01

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest 38. notowaną uczelnią z Polski w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). W zestawieniu ujęto 2000 szkół wyższych i instytutów z całego świata, w tym 40 polskich. Na czele rankingu Uniwersytet Harvarda - już po raz jedenasty!

 

Tegoroczne zestawienie zdecydowanie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce jest osiem. Najwyższe miejsca na podium zajęły kolejno: Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda. 

Wśród polskich uczelni 1. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński (381. miejsce na świecie). Drugi jest Uniwersytet Warszawski (402.) a trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza (590.). W zestawieniu ujęto także Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który znalazł się na 38. pozycji w kraju. W klasyfikacji ogólnej ZUT uplasował się na miejscu 1858.

Metodologia badań CWUR obejmuje osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

The Center for World University Rankings (CWUR) publikuje globalne rankingi uniwersytetów, znane z obiektywności, przejrzystości i spójności, którym ufają studenci, naukowcy oraz władze uczelni wyższych.

Pełne wyniki The Center for World University Rankings (CWUR).

Budynek Nanotechnologii