Archiwum wiadomości

Zapraszamy naukowców na "Szybkie randki z nauką" - rekrutacja zakończona 10.10.2022 14:28

Trwa nabór do kolejnej edycji "szybkich randek z nauką". Po raz 4. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny dołączył do projektu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki 2022, w ramach którego 7 listopada (poniedziałek) odbędzie się spotkanie naukowców z dziennikarzami, realizowane w formacie tzw. „speed datingu”. Młodzi naukowcy zainteresowani wzięciem udziału w wydarzeniu proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego poprzez stronę rekruter.zut.edu.pl do 20 października.

 

Projekt Rzecznicy Nauki służy inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy pomiędzy naukowcami i dziennikarzami. Jego kluczowe momenty to spotkania przedstawicieli obu środowisk w formule tzw. „szybkich randek”. Efekty, to wzmocnienie sojuszu na rzecz krytycznego myślenia oraz liczne publikacje w wielu ważnych tytułach polskich mediów. 

Podczas tegorocznej edycji przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki zorganizowanych zostanie osiem spotkań m.in.: na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, Politechnice Śląskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim, czy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Kogo szukamy?

Jeśli jesteś młodym naukowcem i prowadzisz obecnie badania lub zakończyłeś jakiś ważny projekt i chciałbyś opowiedzieć o nim większej grupie odbiorców oraz nawiązać kontakt z przedstawicielami mediów, to spotkanie może być dla Ciebie inspirujące i niezwykle ciekawe.
W poprzednich edycjach szybkich randek z nauką uczestniczyło ponad 40 naszych badaczy.

W "szybkich randkach" może wziąć udział maksymalnie 11 naukowców i taka sama liczba dziennikarzy. Formuła zakłada 5-minutowe rozmowy każdego naukowca z każdym dziennikarzem w systemie rotacyjnym - po jednej rundzie następuje sygnał dźwiękowy i uczestnicy wymieniają się partnerami do rozmowy.

Poza spotkaniem „randkowym” organizatorzy zapewniają darmowe 4-godzinne szkolenia z zakresu umiejętności miękkich w komunikacji naukowej i pracy z kamerą, które poprowadzi Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo, w tym roku oprócz uczenia się umiejętności popularyzacji nauki, przeprowadzony zostanie również konkurs na popularyzatora.

 

O projekcie

Projekt został zainicjowany w 2014 roku przez Centrum Nauki Kopernik, 3 lata z rzędu spotykaliśmy się w Warszawie. W 2017 roku projekt ruszył w Polskę. Do organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki (zbieżność nazw nie jest tu przypadkowa - Stowarzyszenie powstało częściowo z inspiracji projektem Rzecznicy Nauki). Dzięki połączeniu sił na przełomie 2017 i 2018 roku zorganizowano aż 6 spotkań w całym kraju, a dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jesienią 2018 i 2019 odbyło się aż 10 spotkań, połączonych z szkoleniami dla naukowców. W 2019 i na przełomie 2021 i 2022 roku spotkania odbywały się już na 8 uniwersytetach.

Przez te wszystkie lata Stowarzyszenie wspierał: Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Politechnika Śląska w Gliwicach i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Fundacja Copernicus Center, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Uniwersytet Gdański, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Białostocki. Przez ostatnich 5 lat w spotkaniach Rzeczników Nauki wzięło udział około 300 naukowców oraz 100 dziennikarzy z całej Polski.

 

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz do 20 października, który znajduje się na stronie.

Po zakończonej rekrutacji wewnętrznej skontaktujemy się z wybranymi osobami.

Wszelkie pytania prosimy kierować do rzecznika prasowego ZUT Mateusza Lipki, który jest koordynatorem lokalnym Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki na adres mailowy: mateusz.lipka@zut.edu.pl. Można też zadzwonić: 661 110 914.