Archiwum aktualności

Szkolenie on-line: Tworzenie materiałów dydaktycznych w otwartym dostępie 01.10.2021 00:00

Zapraszamy wszystkich nauczycieli akademicki ZUT zainteresowanych zdobyciem nowej wiedzy i umiejętności na szkolenie on-line poświęcone zasadom tworzenia, udostępniania i wyszukiwania materiałów dydaktycznych w otwartym dostępie.

Terminy szkoleń (do wyboru):

 • 14 października 2021 r., w godz. 09:00-14:30
 • 20 października 2021 r., w godz. 09:00-14:30

W programie szkolenia m.in.:

 • co to jest otwarty dostęp do zasobów cyfrowych;
 • w jaki sposób działa prawo autorskie w internecie;
 • na jakich warunkach udostępniane są materiały w Internecie i jak można to robić;
 • gdzie szukać informacji na temat licencji do udostępnionych w internecie zasobów;
 • jak rozwiązywać problemy prawno-autorskie w trakcie udostępniania materiałów dydaktycznych w otwartym dostępie;
 • jakie wyszukiwarki i portale internetowe można użyć do wyszukiwania zasobów tekstowych; graficznych i wideo na potrzeby wykładów i ćwiczeń;
 • gdzie udostępniać własne materiały dydaktyczne;
 • jakie są zalety udostępniana zasobów w otwartym dostępie.

Szkolenie poprowadzi dr Leszek Szafrański, ekspert w zakresie otwartego dostępu do zasobów naukowych oraz zarządzania zasobami cyfrowymi. Pełni funkcje: Uczelnianego Koordynatora ds. otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kierownika Oddziału Zbiorów Cyfrowych Biblioteki Jagiellońskiej, Kierownika Sekcji Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Menedżera Bibliografii Publikacji Pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2019-2020 pełnił funkcję Pełnomocnika Rektora UJ ds. otwartego dostępu. Wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim i szkoleniowiec. Sprawuje nadzór merytoryczny nad pracami wykonywanymi w ramach tworzenia i zarządzania: Jagiellońską Biblioteką Cyfrową, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz opracowania, udostępniania i archiwizacji zasobów cyfrowych. Uczestniczył w pracach Zespołu doradczego MNiSW do spraw otwartego dostępu do treści naukowych. Od 2018 r. bierze udział w pracach grupy eksperckiej Open Science sieci The Guild of European Research-Intensive Universities. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień dotyczących zarządzania zasobami cyfrowymi, długoterminowej archiwizacji, otwartego dostępu do nauki, projektowania systemów informacyjnych oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w bibliotekach. Autor publikacji naukowych i popularyzatorskich z zakresu zarządzania informacją oraz tworzenia bibliotek cyfrowych i repozytoriów. Ma 11 letnie doświadczenie w tworzeniu i zarządzaniu portalami i stronami internetowymi poparte uczestnictwem w wielu projektach związanych z digitalizacją zasobów Biblioteki Jagiellońskiej, projektowaniem systemów zarządzania zasobami cyfrowymi oraz udostępnianiem zbiorów bibliotecznych i naukowych w otwartym dostępie. W 2019 r. otrzymał tytuł Małopolskiego Bibliotekarza Roku. W 2020 r. został laureatem Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego w kategorii “prace o charakterze praktyczno-wdrożeniowym”.

Rekrutacja

Zapisy na szkolenie prowadzone są za pośrednictwem portalu rekruter.

Wydarzenie będzie realizowane przy użyciu komunikatora Teams, dlatego uczestnicy muszą posiadać:

 • komputer ze stabilnym podłączeniem do Internetu,
 • zainstalowaną aplikację Teams bądź przeglądarkę internetową (preferowany Chrome lub Edge).

Zaakceptowani uczestnicy wydarzenia otrzymają mail ze wszystkimi niezbędnymi informacjami, w tym link, który pozwoli na udział w wydarzeniu.

15 minut przed oficjalnym czasem rozpoczęcia wydarzenia będzie otwarty „wirtualny pokój szkoleniowy”. Jest to okazja na przetestowanie połączenia.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.