Podyplomowe Studia Rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych

Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa uruchamia od października 2020 roku studia podyplomowe nt. „ROLNICTWO I OCENA STANU UPRAW ROLNICZYCH”, które są kierowane do absolwentów studiów wyższych, zajmujących się lub planujących pracę w ubezpieczaniach upraw rolniczych, w doradztwie rolniczym, komisjach jednostek terytorialnych i innych organizacjach zajmujących się szacowaniem szkód rolniczych oraz planujących poszerzyć swoja wiedzę rolniczą dla potrzeb prowadzenia działalności rolniczej (nabycia uprawnień rolniczych).

Zajęcia będą realizowane w formie: wykładów, ćwiczeń i zajęć terenowych przez doświadczonych nauczycieli akademickich Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa (z ponad 65-letnią tradycją kształcenia rolniczego), nauczycieli z innych wydziałów ZUT oraz pracowników z poza uczelni (np. KOWR i ARiMR z Oddziałów w Szczecinie). Zajęcia terenowe będą realizowane w Rolniczej Stacji Doświadczalnej w Lipniku w specjalistycznych gospodarstwach z produkcją roślinną i zwierzęcą (np. bydła i owiec) oraz specjalistycznych gospodarstwach prowadzących produkcję warzywniczą i sadowniczą. Szczególny nacisk w programie studiów będzie kierowany na aspekt poznanie metod i oceny stanu upraw rolniczych wynikających z ich stanu fizjologicznego, agrotechnicznego, klimatycznego lub wynikających z innych przyczyn (np. szkód spowodowanych przez szkodniki i choroby roślin, zwierzynę płowa)

Słuchacze studium będą odbywać zajęcia terenowe w Rolniczej Stacji Doświadczalnej  w Lipniku, gdzie omawiane są technologie uprawy roli i roślin, przechowalnictwo płodów rolnych oraz w specjalistycznych gospodarstwach z produkcją roślinną i zwierzęcą (np. bydła i owiec). Praktyczne aspekty warzywnictwa i sadownictwa omawiane będą specjalistycznych gospodarstwach. Słuchacze studium podyplomowego poznają także problematykę badawczą Wydziałowej Stacji Doświadczalnej w Lipkach.

Studia kończą się egzaminem końcowym oraz wydaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.

Kierownik studiów podyplomowych - dr hab. inż. Teodor Kitczak, prof. ZUT

tel.  +48 91 449 64 11

e-mail: rolnictwo-podyplomowe@zut.edu.pl

teodor.kitczak@zut.edu.pl