ZASADY REKRUTACJI NA STUDIA DRUGIEGO STOPNIA (STACJONARNE I NIESTACJONARNE) PROWADZONE PRZEZ WYDZIAŁ INŻYNIERII MECHANICZNEJ I MECHATRONIKI
KIERUNEK: ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI
dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych - wiodąca, dyscyplina inżynieria mechaniczna
studia stacjonarne rekrutacja jest prowadzona na semestr letni,
studia niestacjonarne rekrutacja jest prowadzona na semestr zimowy
- Na studia drugiego stopnia KIERUNKU ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI może być przyjęta osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów (z tytułem zawodowym inżyniera).
- Postępowanie kwalifikacyjne na studia drugiego stopnia odbędzie się na podstawie rankingu, z tym że w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci po ukończeniu KIERUNKU ZARZĄDZANIE INŻYNIERIA PRODUKCJI, w następnej – kandydaci po innym kierunku studiów.
- Dla kandydatów – absolwentów KIERUNKU ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI, podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
- Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów, którzy osiągnęli porównywalne efekty kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych do tych, jakie wymagane są od absolwentów tego samego kierunku studiów (na który się ubiegają) - podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia będą te same kryteria, jak dla kandydatów tego samego kierunku studiów (opisanych w pkt. 3)
- Dla kandydatów - absolwentów pozostałych kierunków studiów, nie spełniających wymogów - opisanych w pkt. 3) i 4) podstawą kwalifikacji będzie: pozytywny wynik testu lub rozmowy kwalifikacyjne oraz ocena wpisana do dyplomu ukończenia studiów (pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
KRYTERIA PRZYJĘĆ ZAKRES TESTU KWALIFIKACYJNEGO
O przyjęcie na studia bez przystępowania do testu kwalifikacyjnego ubiegać się mogą:
- absolwenci studiów inżynierskich, którzy ukończyli studia po 1 października 2019 r. na kierunkach, dla których podstawą dyscypliną w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych jest:
- automatyka, elektronika i elektrotechnika
- informatyka techniczna i telekomunikacja
- inżynieria biomedyczna
- inżynieria chemiczna
- inżynieria lądowa i transportu
- inżynieria materiałowa
- inżynieria mechaniczna
- inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
2. absolwenci studiów inżynierskich, którzy ukończyli studia do 30 września 2019 r. na kierunkach:
- automatyka i robotyka
- budownictwo
- budowa jachtów
- edukacja techniczno-informatyczna
- energetyka
- górnictwo i geologia
- inżynieria bezpieczeństwa
- inżynieria chemiczna i procesowa
- inżynieria biomedyczna
- inżynieria środowiska
- inżynieria materiałowa
- inżynieria transportu
- logistyka
- lotnictwo i kosmonautyka
- mechanika i budowa maszyn
- mechatronika
- metalurgia
- oceanotechnika
- technika rolnicza i leśna
- technologia drewna
- towaroznawstwo
- transport
- papiernictwo i poligrafia
- włókiennictwo
Absolwenci innych kierunków studiów inżynierskich przystępują do testu kwalifikacyjnego.
Zakres testu kwalifikacyjnego
- zasady, metody oraz techniki przygotowania, wytwarzania, nadzorowania, eksploatacji, zarządzania procesami i systemami produkcyjnymi lub usługowymi w wybranym obszarze działalności (e-technologie, produkcja i eksploatacja maszyn) z uwzględnieniem aspektów projakościowych, rachunkowości i finansów, zasad bezpieczeństwa, automatyzacji, uwarunkowań prawnych, ekologii, logistyki,
- projektowanie inżynierskie obiektów i procesów technicznych oraz tworzenie dokumentacji technicznej w wybranym obszarze produkcji,
- zastosowania informatyki w działalności gospodarczej, metody sterowania i zarządzania jakością, dokumentacja systemów i laboratoriów zgodnie z normami ISO, a także certyfikacja wyrobów, personelu i systemów,
- przedsiębiorstwo w warunkach gospodarki rynkowej (podstawy działalności gospodarczej, czynniki sukcesu przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej, znaczenie marketingu, rachunkowości w działalności formy, czynnik ludzki w podnoszeniu konkurencji rynkowej).
Testy kwalifikacyjne przeprowadzone będą w formie ustnej.