ZASADY REKRUTACJI NA STUDIA DRUGIEGO STOPNIA PROWADZONE PRZEZ WYDZIAŁ BIOTECHNOLOGII I HODOWLI ZWIERZĄT
KIERUNEK: ZOOTECHNIKA
dziedzina nauk rolniczych
studia stacjonarne rekrutacja prowadzona jest na semestr zimowy i letni,
studia niestacjonarne rekrutacja prowadzona jest na semestr letni
- Na studia drugiego stopnia KIERUNKU ZOOTECHNIKA może być przyjęta osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów oraz spełnia poniższe kryteria.
- Postępowanie kwalifikacyjne na studia drugiego stopnia odbędzie się na podstawie rankingu, z tym że w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci po ukończeniu tego samego kierunku studiów, w następnej – kandydaci po innym kierunku studiów.
- Dla kandydatów – absolwentów tego samego kierunku studiów, podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
- Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów, którzy osiągnęli porównywalne efekty kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych do tych, jakie wymagane są od absolwentów tego samego kierunku studiów (na który się ubiegają) - podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia będą te same kryteria, jak dla kandydatów tego samego kierunku studiów (opisanych w pkt. 3).
- Dla kandydatów - absolwentów pozostałych kierunków studiów, nie spełniających wymogów - opisanych w pkt. 3) i 4) podstawą kwalifikacji będzie: pozytywny wynik testu lub rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena wpisana do dyplomu ukończenia studiów. W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
UWAGA
Dla kandydatów, posiadających tytuł zawodowy:
- licencjata lub magistra, rekrutacja prowadzona jest tylko na semestr zimowy, a tok studiów obejmuje 4 semestry (kandydaci będą kierowani na semestr wyrównujący efekty inżynierskie),
- inżyniera lub magistra inżyniera, rekrutacja prowadzona jest na semestr zimowy i letni, a tok studiów obejmuje 3 semestry.
Rekrutacja na studia niestacjonarne obejmuje wyłącznie kandydatów z tytułem zawodowym inżyniera lub magistra inżyniera i prowadzona jest na semestr letni.
KRYTERIA PRZYJĘĆ ZAKRES TESTU KWALIFIKACYJNEGO
O przyjęcie na studia bez przystępowania do testu kwalifikacyjnego ubiegać się mogą absolwenci studiów po kierunkach:
- behawiorystyka zwierząt,
- bezpieczeństwo żywności,
- bioinżynieria zwierząt,
- biologia,
- biotechnologia,
- etologia i psychologia zwierząt,
- hipologia i jeździectwo,
- hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich,
- hodowla zwierząt towarzyszących i egzotycznych,
- ichtiologia i akwakultura,
- kynologia,
- mikrobiologia,
- mikrobiologia stosowana,
- pielęgnacja zwierząt i animaloterapia,
- prewencja weterynaryjna,
- rolnictwo,
- rybactwo,
- towaroznawstwo,
- zoofizjoterapia
- zootechnika
lub innych pokrewnych kierunkach, po weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się, w szczególności dotyczących:
- ogólnej wiedzy z zakresu nauk podstawowych (biologii, chemii, fizyki, matematyki) oraz kierunkowych m.in. podstaw produkcji roślinnej, żywienia zwierząt, genetyki, mikrobiologii, anatomii i fizjologii zwierząt,
- znajomość procesów związanych ze wzrostem, rozwojem zwierząt,
- podstawowej wiedzy z zakresu chowu i hodowli poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich i amatorskich, właściwego obchodzenia się z nimi oraz zachowania ich dobrostanu,
- stosowanie podstawowych technik i narzędzi badawczych w zakresie dyscyplin naukowych właściwych dla zootechniki,
- wykonywanie samodzielnie lub w zespole pod kierunkiem nauczyciela prostych zadań projektowych związanych z hodowlą i użytkowaniem zwierząt.
Zakres rozmowy kwalifikacyjnej dla kandydatów - absolwentów innych kierunków studiów:
- ogólnych zagadnień związanych z zootechniką,
- znajomości podstaw chowu i hodowli poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich,
- znajomości podstawowych metod, technik i narzędzi wykorzystywanych w zootechnice.