9 grantów dla ZUT-u na walkę z koronawirusem od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. To ogromny sukces! 24.07.2020 18:30

Ponad 1 mln zł trafi do naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”.

Do końca czerwca br. zachodniopomorskie uczelnie mogły ubiegać się o granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację rozwiązań mających na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19. 21 lipca zakończyła się ocena projektów złożonych w ramach trzeciej rundy. Nabór wniosków prowadzony był w sposób ciągły w rundach co dwa tygodnie.

Zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego nr 1004/20 z dnia 21 lipca 2020 roku dofinansowanie otrzymały dwie zachodniopomorskie uczelnie – Pomorski Uniwersytet Medyczny (1 grant) oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (9 grantów).

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego docenił 9 nowatorskich projektów, które opracowali naukowcy z trzech wydziałów oraz jednej jednostki naukowo-badawczej ZUT-u.

1.       Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, projekt pn. ,,Akumulatorowe, automatyczne urządzenie wspomagające proces resuscytacji pacjentów z niewydolnością oddechową, uciskające worek rozprężny / AmbuRespi”. Kwota grantu: 148 324,00 zł.

2.       Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, projekt pn. ,,Urządzenie wspierające wentylację człowieka w przypadku niewydolności oddechowej, zasilane z gniazda 12V / VentiAidEvo”. Kwota grantu: 148 280, 00 zł.

3.       Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, projekt pn. ,,Biodegradowalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe filtry na bazie bionanocelulozy do zastosowania w maseczkach ochronnych”. Kwota grantu: 124 782,00 zł.

4.       Centrum Bioimmoblizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych, projekt pn. ,,Opracowanie powłok i granulatów tworzyw sztucznych o przedłużonym działaniu  antywirusowym do produkcji materiałów i elementów urządzeń”. Kwota grantu: 136 123,83 zł.

5.       Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, projekt pn. ,,Opracowanie podstaw technologii krajowej produkcji magnetycznej krzemionki wykorzystywanej w procesie izolacji kwasów nukleinowych w genetycznych testach na obecność SARS-COV2 (złoty standard)”. Kwota grantu: 148 000,00 zł.

6.       Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, projekt pn. ,,Semi-autonomiczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19”. Kwota grantu: 149 930,00  zł.

7.       Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, projekt pn. ,,Nowa generacja dokładnych, ultraszybkich drukarek 3D przeznaczonych do walki ze skutkami COVID-19”. Kwota grantu: 149 050,00  zł.

8.       Wydział Informatyki, projekt pn. ,,Automat do wytwarzania przyłbic ochronnych - APO_2020”. Kwota grantu: 149 875,45  zł.

9.       Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, projekt pn. ,,System zautomatyzowanej kontroli dostępu do obiektów użyteczności publicznej przeznaczony do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu SARS-CoV-2”. Kwota grantu: 137 775,00  zł.

Pieniądze uruchamiane na realizację grantów w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego pochodzą ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.