Aktualności

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS) zaprasza na dwa wielkie koncerty 07.04.2022 09:47

Pierwszy z nich odbędzie się w najbliższy piątek 8.04.2022 o godz. 19: 00 w Filharmonii Gorzowskiej.

Podczas koncertu wykonane zostanie monumentalne działo Antonina Dworzaka p.t. "Stabat Mater".
"Ta kontemplacyjna w charakterze kantata należy do najdłuższych i najpotężniejszych kompozycji opartych na łacińskim XIII-wiecznym tekście. Utwór jest nie tylko religijny i patetyczny, ale także bardzo osobisty, pisany w cieniu rodzinnych tragedii – w trakcie pracy nad nim kompozytor stracił troje dzieci. W tej pięknej muzyce, która opowiada o cierpieniu, rozpaczy, ale też o nadziei i wierze w przyszłe zmartwychwstanie, nie znajdziemy spektakularnych kontrastów wyrazowych czy instrumentacyjnych efektów. [...] Tym bardziej warto więc go posłuchać i przez te kilkadziesiąt minut po prostu być w muzyce." (źródło: Filharmonia Gorzowska). Szczegółowe informacje na stronach Filharmonii Gorzowskiej.

Drugi z koncertów odbędzie się dwa dni później tj. 10.04.2022 r. o godz. 19:30 w kościele garnizonowym w Szczecinie.
W tym koncercie zostanie również wykonane przepiękne  dzieło "Stabat Mater", ale innego kompozytora - Gioaccino Rossiniego.
"Gioachino Rossini, za sprawą indywidualnego stylu nadał dziełu nietypową oprawę muzyczną. Umieszczenie w nim arii, ansambli i chórów dowodzi, że dla kompozytora najważniejsze było piękno śpiewu samo w sobie, niezależnie od gatunku muzycznego, którym się zajmował." (źródło: Opera na Zamku w Szczecinie). Szczegółowe informacje o koncercie na stronie Opery na Zamku w Szczecinie.