Aktualności

Dzień Nauki Polskiej. Nagroda dla prof. Antoniego Waldemara Morawskiego za całokształt dorobku 22.02.2021 10:32

W piątek, 19 lutego 2021 roku, obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Ustanowione dwa lata temu święto to okazja, aby wyrazić szacunek i uznanie dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność naukową i akademicką. Tego dnia minister Przemysław Czarnek ogłosił listę laureatów nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Zostały one przyznane w pięciu kategoriach. Wśród wyróżnionych naukowców znalazł się prof. Antoni Waldemar Morawski z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

­­

Dzień Nauki Polskiej to wyjątkowe święto przypadające w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. W tym ważnym dla nauki dniu, Minister Edukacji i Nauki przekazał wyrazy szacunku i uznania dla dokonań polskich naukowców i przedstawicieli świata akademickiego, pracującym w naszym kraju jak i poza jego granicami. Podkreślił również, jak wiele zawdzięczamy polskim uczonym, którzy inspirują, wyznaczają nowe kierunki rozwoju i dają nadzieję.

Składam życzenia wszystkim naukowcom w Polsce i polskim naukowcom za granicą, pracującym na różnych uniwersytetach na różnych kontynentach
i wszystkim pracownikom szkolnictwa wyższego
– powiedział minister Przemysław Czarnek.

Rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel również tego dnia złożył życzenia i podziękowania naukowcom Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, podkreślając ich zaangażowanie w odkrywaniu tajemnic naszego funkcjonowania.

Kilka wieków temu Isaac Newton powiedział: „Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean”. Słowa te są nadal aktualne. Mimo ogromnego postępu cywilizacyjnego będącego efektem odkryć najwybitniejszych uczonych, jest jeszcze bardzo wiele rzeczy do odkrycia. Życzę Wam drodzy naukowcy, abyście do tego oceanu niewiedzy dorzucili wiele kropel nowej wiedzy. Aby Wasza pasja naukowa i zaangażowanie nie osłabły, ale przybrały na sile i dawały Wam wiele satysfakcji, splendoru oraz radości – powiedział prof. Jacek Wróbel.

Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej oraz za całokształt dorobku w Dniu Nauki Polskiej zostali nagrodzeni wybitni przedstawiciele środowiska naukowego.

Nagrody Ministra Edukacji i Nauki to wyróżnienia dla najwybitniejszych w swoich dziedzinach nauczycieli akademickich i naukowców. Laureaci cieszą się uznaniem zarówno pracowników uczelni, jak i instytutów badawczych oraz naukowych.

Nagrody przyznane były w pięciu kategoriach - za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.

W 2020 r. do ministerstwa wpłynęły 124 wnioski o przyznanie nagród, z czego do oceny merytorycznej zespołu doradczego zostało zakwalifikowanych 111.

Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję o przyznaniu 74 nagród, w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych. Lista nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej MEiN.

Wśród osiemnastu naukowców wyróżnionych przez szefa resortu nauki za całokształt dorobku naukowego znalazł się prof. Antoni Waldemar Morawski, który na co dzień pracuje na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.  

„Całokształt dorobku naukowego” to niezwykle ważna i prestiżowa kategoria, w której wyróżnienia odebrały wybitne osobowości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną.

Laureaci to osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej – od opieki naukowej i dydaktycznej roztaczanej nad młodą kadrą naukową, przez prowadzenie badań, odkrywanie nowych technologii, tworzenie teorii i dzieł naukowych, po zarządzanie podmiotami i organizację ich działalności, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianie wiedzy.

Serdecznie gratulujemy.

Na zdjęciu minister Czarnek

 Fot. MEiN