Naukowcy ZUT w rankingu TOP 2%. Silna reprezentacja chemików 12.11.2021 21:38

W tegorocznej edycji prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie znalazło się aż 16 badaczy ZUT. Lista TOP 2% zawiera m.in. nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Ranking najbardziej wpływowych ludzi nauki, to bardzo szczegółowe opracowanie analityków z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy SciTech Strategies. Klasyfikacja TOP 2% opiera się na dwóch zestawieniach. Pierwsza lista ocenia całościowy dorobek naukowy badaczy od początku kariery do 2020 roku według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, autocytowań, czy miejsce na liście autorów. Druga lista dot. najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2020 roku.

W rankingu uwzględniono 190 tysięcy nazwisk z całego świata, w tym 957 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych. Największą grupą wpływowych naukowców z Polski może pochwalić się Polska Akademia Nauk (aż 174 osoby).

Wśród naukowców ZUT na najwyższej pozycji na liście, która ocenia całościowy dorobek naukowy od początku kariery, znalazł się prof. Marek Gryta z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej - tegoroczny laureat Zachodniopomorskiego Nobla, na kolejnym miejscu widnieje prof. Andrzej Błędzki z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki oraz prof. Maria Tomaszewska z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

Na dalszych pozycjach uplasowali się:

• prof. Sylwia Mozia (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);
  • prof. Antoni Waldemar Morawski (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);
  • prof. Ewa Mijowska (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);
  • prof. Beata Tryba (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);
  • prof. Zbigniew Czech  (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);
  • prof. Sławomir Maksymilian Kaczmarek;
  • dr hab. inż. Elżbieta Tomaszewicz prof. ZUT (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);
  • dr hab. inż. Jacek Piskorowski, prof. ZUT (Wydział Elektryczny ZUT).

W zestawienie osób, których publikacje były najczęściej cytowane przez innych autorów w 2020 roku uwzględniono:

1.       prof. Marka Grytę (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);

2.       prof. Andrzeja Błędzkiego (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT)

3.       prof. Sylwię Mozię (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);

4.       dra inż. Wojciecha Sałabuna (Wydział Informatyki ZUT);

5.       prof. Marię Tomaszewską (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);

6.       prof. Ewę Mijowską (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);

7.       prof. Antoniego Waldemara Morawskiego (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);

8.       prof. Zbigniewa Czech  (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);

9.       dra Wen Xin (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT);

10.   dr inż. Magdalenę Zdanowicz (Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT);

11.   dra hab. inż. Jarosława Jankowskiego, prof. ZUT (Wydział Informatyki ZUT);

12.   dra hab. inż. Krzysztofa Okarmę, prof. ZUT (Wydział Elektryczny ZUT).

Cały ranking TOP 2% dostępny jest na stronie.