Aktualności

Naukowcy ZUT z prestiżową nagrodą za wychwytywanie i przerabianie dwutlenku węgla 15.10.2021 10:44

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zostali laureatami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii: Innowacyjne technologie i badania przyszłości, za realizację projektu pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla”.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły Forum Inteligentnego Rozwoju zespół badawczy, którym kieruje prof. Urszula Narkiewicz został doceniony za „realizację polsko-norweskiego projektu oraz pozytywne podejście do upowszechniania dotychczasowych wyników przedsięwzięć wśród całego społeczeństwa”.

W perspektywie kryzysu klimatycznego trudno mi wyobrazić sobie wynalazek bardziej potrzebny niż ten, który opracował zespół pod kierunkiem prof. inż. Urszuli Narkiewicz. Na tanie i efektywne wychwytywanie dwutlenku węgla ze spalin świat czekał od dawna. Jestem dumna z tego, że do spowolnienia tempa zmiany klimatu może przyczynić się innowacyjne podejście polskiej naukowczyni – mówi Aleksandra Stanisławska, twórczyni popularnonaukowego bloga Crazy Nauka.

Naukowców z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT) wyróżniono podczas Gali Inteligentnego Rozwoju, którą zorganizowano pod koniec września w Toruniu. W czasie wydarzenia nagrodzono inwestorów i badaczy z całej Polski.

Projekt o akronimie „PhotoRed” finansowany jest z grantów norweskich (Norway Grants) za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem jest opracowanie materiałów, które umożliwiają wychwytywanie CO2 oraz jego przetwarzanie do użytecznych produktów. W projekt zaangażowani są studenci oraz doktoranci z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

Problem jest istotny ze względu na niekorzystne zmiany klimatyczne powodowane między innymi zwiększoną emisją tego gazu cieplarnianego do atmosfery. Cel ten realizujemy na drodze fotokatalitycznej, natomiast nasi partnerzy w Norwegii na drodze fotoelektrochemicznej – tłumaczy prof. Urszula Narkiewicz.

Od 6 lat Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju trafia do innowatorów i inwestorów oraz osób i organizacji, których sposób działania i myślenia wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia całego społeczeństwa i gospodarki.

Gratulujemy!