Powstanie nowy budynek naukowo-dydaktyczny ZUT - Akademicki Kampus ICT (Information and Communication Technologies) 25.11.2021 08:24

W środę, 24 listopada rektor ZUT prof. Jacek Wróbel podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP w sprawie organizacji przeprowadzenia konkursu na projekt nowej siedziby Wydziału Informatyki. ZUT planuje wybudować gmach na działce przy ul. 26 Kwietnia.

Nowy budynek naukowo-dydaktyczny uczelni ma stanąć między Wydziałem Elektrycznym (ul. 26 Kwietnia 10) a Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, które zlokalizowane jest przy ul. Tenisowej 33.

Planowana inwestycja będzie ultranowoczesną przestrzenią przeznaczoną do kształcenia na najwyższym poziomie studentów informatyki, teleinformatyki, automatyki i robotyki – zapowiada rektor ZUT prof. Jacek Wróbel.

W nowym budynku będą: sale wykładowe, sale seminaryjne, ćwiczeniowe, czytelnia w formie open space - otwartej strefy do pracy i nauki.​

Planujemy wybudować również łącznik z budynkiem Wydziału Elektrycznego w formie tzw. food portu, czyli strefy gastronomicznej o różnym profilu kulinarnym – dodał rektor ZUT.

W nowej przestrzeni znaczące miejsce zajmą tzw. strefy fabrykacji, w których małe i średnie przedsiębiorstwa oraz startupy technologiczne będą miały dostęp do infrastruktury uniwersytetu.

Podpisana w środę (24 listopada) umowa zakłada między innymi: utworzenie regulaminu konkursu, wyznaczenie daty na zgłoszenie projektów, ocenę zgłoszonych prac.

Konkurs jest ogólnoeuropejski. Liczymy na to, że przyciągnie uwagę licznych pracowni architektonicznych z Polski i Europy. Wygrany zespół przygotuje oprócz projektu dokumentację techniczną. Oficjalna informacja o rozpoczęciu konkursu zostanie podana na stronie internetowej ZUT oraz SARP. Utworzymy również specjalną stronę internetową konkursu, na której będą zamieszczane wszystkie bieżące informacje – zapowiada prezes SARP arch. Karol Nieradka.

Akademicki Kampus ICT ma przyczynić się do zwiększenia liczby studentów, nie tylko przez dostęp do nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej, ale również poprzez dynamiczny rozwój nowych ofert kształcenia zawodowego we współpracy ze szkołami średnimi ze Szczecina i okolic.

Na zdjęciu: arch. Karol Nieradka prezes SARP, prof. Jacek Wróbel rektor ZUT, prof. Jerzy Pejaś dziekan Wydziału Informatyki.