Aktualności

Prof. Michał Kleiber z doktoratem honoris causa ZUT. "Inżynierowie tworzą świat jakiego dotychczas nie było" 18.10.2021 21:23

Szeroko rozumiana inżynieria – nauki techniczne, nowe technologie, innowacyjne wdrożenia – jest dzisiaj dla nas tak ważna, bowiem nie ma dla niej alternatywy – musimy stawać się, na bazie solidnej edukacji i wspólnie budowanej indywidualnej oraz grupowej kreatywności, prawdziwie innowacyjni - mówił w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego prof. Michał Kleiber, który został doktorem honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.


Uchwałę o przyznaniu tytułu doktora honoris causa Michałowi Kleiberowi, Senat ZUT podjął w kwietniu 2020 roku. Swoją decyzję uzasadniał ogromnymi zasługami prof. w jego pracy naukowej, publicznej i państwowej.

Prof. Michał Kleiber został wyróżniony za „nieprzeciętne osiągnięcia naukowe i organizacyjne, ogromny wkład w rozwój i promocję badań, współpracę naukową oraz kształcenie młodej kadry Politechniki Szczecińskiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie”.

W poniedziałek (18 października) prof. Kleiber w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym ZUT odebrał tytuł z rąk władz uczelni.

Z wielką satysfakcją przyjąłem decyzję wysokiego Senatu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie o uhonorowaniu prof. Michała Kleibera zaszczytnym tytułem doktora honoris causa naszej uczelni. Prof. Kleiber jest wybitnym specjalistą w zakresie mechaniki, a także osobą niezwykle zasłużoną dla środowiska naukowego oraz otoczenia gospodarczego. Należy do osób wielce zasłużonych dla Polskiej Akademii Nauk. Jego działalność związana jest z metodami obliczeniowymi mechaniki, nieliniową mechaniką ciał stałych, mechaniką układów o własnościach losowych, informatyką i matematyką stosowaną, w tym modelowaniem i symulacją komputerową, metodami numerycznymi oraz metodami sztucznej inteligencji - podkreślał rektor ZUT prof. Jacek Wróbel.

W laudacji, którą wygłosił prof. Ryszard Buczkowski skupiono się na osiągnięciach naukowych profesora, jak i jego aktywności związanej z pracą publiczną i państwową.

Nowy doktor honoris causa ZUT w swoim przemówieniu mówił o innowacyjności. Przypomniał, że nauki ścisłe, przyrodnicze i społeczne badają świat takim jakim jest; inżynierowie tworzą świat jakiego dotychczas nie było.

Innowacyjność to synergia wiedzy i umiejętności, przedsiębiorczości, przemyślanych regulacji i powszechnej wiary w znaczenie ludzkiej kreatywności. Silna, powszechna kultura innowacyjności jest kluczem do stworzenia konkurencyjnej gospodarki – powiedział prof. Michał Kleiber

Zyskanie szerokiego społecznego wsparcia dla kreatywności myślenia i innowacyjności działania to jedyna polska szansa na stabilny wzrost gospodarczy na poziomie 5 proc. i sprostanie szerokim społecznym aspiracjom – dodał.

Swoje przemówienie doktor honoris causa ZUT zakończył słowami: Wspólny sukces zależy w pierwszym rzędzie od naukowców i inżynierów – od ich wiedzy, kreatywności i przedsiębiorczości.

Prof. Michał Kleiber jest 59. osobą wyróżnioną tym tytułem przez szczecińską uczelnię.

 

Na zdjęciu władze uczelni i prof. Michał Kleiber