Raport dostępności cyfrowej uczelni wyższych w Polsce: ZUT zdecydowanym liderem 15.06.2021 12:48

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie znalazł się na pierwszym miejscu wśród najlepszych uczelni w Polsce pod względem dostępności cyfrowej. Raport przygotowała wrocławska agencja Kinaole Solutions, która zbadała 50 stron internetowych szkół wyższych z całej Polski pod kątem dostosowania ich dla osób z różnymi ograniczeniami. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Gdańska, a na trzecim Uniwersytet im. Adama Mickiewiczaw Poznaniu.

Dostępność to dostosowywanie produktów, usług (nie tylko tych o charakterze cyfrowym) oraz przestrzeni tak, aby mogła z nich korzystać jak największa liczba osób, również osób z ograniczeniami – stałymi, tymczasowymi lub sytuacyjnymi – czytamy w przygotowanym raporcie agencji Kinaole Solution.

„Raport dostępności cyfrowej uczelni wyższych w Polsce” powstał na podstawie badania stron internetowych 50 szkół wyższych, które przeprowadzona od lutego do marca 2021 roku. Autorzy badania podkreślają, że żadna z uczelni niepublicznych nie posiadała deklaracji dostępności, z kolei wśród uczelni publicznych aż 30 taką deklarację posiada.

W pierwszej edycji raportu o dostępności uczelni wyższych najlepiej wypadł Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Nasza uczelnia od lat dba o dostosowanie serwisu zut.edu.pl do potrzeb osóbz niepełnosprawnościami, starszych oraz narażonych na wykluczenie cyfrowe. Byliśmy trzykrotnie nagradzani w prestiżowym konkursie „Strona Internetowa bez Barier” (w roku 2017, 2108 oraz 2019). Dwa lata temu w listopadzie znaleźliśmy się w gronie sygnatariuszy partnerstwa na rzecz dostępności w Programie Dostępność Plus. Od kilku lat prowadzimy cykliczne szkolenia dla pracowników z redagowania stron internetowych, tworzenia dostępnych e-dokumentów (dokumenty tekstowe
i tekstowo-graficzne, arkusze kalkulacyjne) oraz materiałów dydaktycznych przygotowania deklaracji dostępności. Administratorem naszego serwisu oraz koordynatorem ds. stron internetowych jest Anna Czekalska, pełnomocnik rektora ds. dostępności cyfrowej
– mówi Mateusz Lipka, rzecznik prasowy ZUT.

Raport powstał na podstawie wytycznych WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines), które dotyczą osób niewidomych, niedowidzących oraz głuchych. Wśród 16 kryteriów ujęto m.in.: kontrolę odtwarzania dźwięku, kontrast, zawartość nietekstową, tytuł strony oraz jej język.

Od kilku lat dostępność cyfrowa jest moim zainteresowaniem oraz pasją. Doskonale wiem, że ważna jest dla wszystkich – nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Na co dzień staram się motywować pracowników ZUT do uwzględniania jej w swoich działaniach. Prowadzę szkolenia z zakresu dostępności cyfrowej. Dostępność cyfrowa jest procesem i wymaga solidnego zaangażowania. Cieszę się, że po raz kolejny strony internetowe ZUT przynoszą chlubę naszej uczelni – mówi Anna Czekalska, pełnomocnik rektora ds. dostępności cyfrowej.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również: Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Gdański, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Na zdjęciu budynek Nanotechnologii