Aktualności

Trzeci Wiek Technologicznie oraz DUTEK pozytywnym przykładem beneficjentów NCBR 13.01.2021 14:39

Projekty prowadzone na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie - TWT oraz DUTEK zostały wyeksponowane na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jako inspirujące przykłady sukcesów jednostek naukowych, które są beneficjentem NCBR. W zestawieniu ujęto czterdzieści innowacyjnych konceptów z całej Polski.

 

DUTEK - Dziecięcy Uniwersytet Technologiczny prowadzony był na ZUT od 2009 roku. W kwietniu ub.r. zakończyła się realizacja projektu.

W całym projekcie chodziło nam przede wszystkim o to, by pokazać najmłodszym uniwersytet jako inspirującą przestrzeń, w której można się kształcić, rozwijać swoje zainteresowania, a w przyszłości rozpocząć karierę naukową – powiedziała Kinga Wełyczko, pomysłodawczyni oraz założycielka uniwersytetu.

Podczas ostatniej edycji projektu w zajęciach organizowanych przez ZUT udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z całego regionu, w wieku od 7 do 15 lat. Organizatorzy DUTKA przygotowali 620 miejsc.

Mimo pandemii projekt udało się zrealizować ponad miarę. Wskaźnik rezultatu osiągnęliśmy na poziomie 879 osób, czyli 175,80 proc. - dodaje Kinga Wełyczko.

Trzeci Wiek Technologicznie to koncept realizowany na ZUT od stycznia 2019 roku. Do tej pory z wyników projektu skorzystało 755 słuchaczy m.in. ze Stargardu, Kołobrzegu, Szczecina, Barlinka, Goleniowa, Gryfic, Gryfina, Kamienia Pomorskiego i Rewala. Najmłodszy student miał 63 lata, najstarszy 92.

Dzięki TWT seniorzy nie tylko „nadążają” za zmieniającym się światem, ale uczestniczą w pulsie współczesności - powiedziała Kinga Wełyczko.

Zakończenie projektu planowane jest w połowie grudnia 2021 roku. Pomysłodawczynią oraz koordynatorką projektów DUTEK i TWT jest mgr inż. Kinga Wełyczko – kierownik Biura Promocji ZUT.

 Całe zestawienie sukcesów beneficjentów dostępne jest na stronie NCBR.

Na zdjęciu słuchacze TWT z Trzebiatowa