Wsparcie dla absolwentów spłacających kredyt studencki 21.04.2020 13:18

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 695), wprowadza wsparcie dla absolwentów studiów i studiów doktoranckich, którzy podczas studiów otrzymali kredyt studencki i teraz go spłacają.

Na wniosek kredytobiorcy złożony do końca roku akademickiego 2019/2020, bank obligatoryjnie zawiesi spłatę kredytu studenckiego na okres wskazany we wniosku, nie dłuższy niż 6 miesięcy, bez konieczności spełnienia dodatkowych przesłanek oraz dokumentowania sytuacji życiowej przez kredytobiorcę. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu studenckiego składa się w banku, z którym kredytobiorca zawarł umowę. Niezależnie od tej możliwości kredytobiorca może także korzystać ze wszystkich ulg w spłacie kredytu przewidzianych obowiązującymi przepisami, np. zawieszenia kredytu i odsetek na okres do 12 miesięcy z uwagi na trudną sytuacje życiową, zmniejszenie raty kredytu do 20% miesięcznych dochodów.