Wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki. Wśród laureatów naukowcy z ZUT 25.11.2020 11:54

Poznaliśmy wyniki konkursów OPUS i PRELUDIUM. Krzysztof Sielicki oraz Piotr Niezgoda otrzymają pełne finansowanie na realizację swoich pierwszych projektów badawczych. W dziewiętnastej edycji konkursów organizowanych przez NCN złożono ponad 4 tys. wniosków, z czego nagrodzono 595 projektów.

PRELUDIUM to konkurs skierowany do osób rozpoczynających karierę naukową (nieposiadających stopnia doktora), w którym można ubiegać się o przyznanie środków pieniężnych na realizację projektu, którego zespół badawczy składa się z maksymalnie trzech osób - w tym kierownika projektu oraz opiekuna naukowego.

W dziewiętnastej edycji konkursu PRELUDIUM zostały złożone 1672 wnioski o łącznej wartości prawie 246 mln zł, spośród których grono ekspertów zakwalifikowało do finansowania 243 projekty, na kwotę ponad 36 mln zł. Wśród nich znalazły się dwa projekty młodych badaczy z ZUT-u.

Mgr inż. Krzysztof Sielicki jest doktorantem na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. W ramach przyznanego grantu będzie pracował nad poprawą właściwości elektrochemicznych katalizatorów jednoatomowych otrzymywanych ze struktur typu MOF.

Paliwa kopalne (ropa naftowa, gaz ziemny) to ograniczone surowce, które kiedyś się wyczerpią, dlatego naukowcy poszukują nowych metod otrzymywania alternatywnych źródeł energii. Takim źródłem jest np. wodór. W moich badaniach głównie zajmę się wytwarzaniem wodoru z wody
z wykorzystaniem jednoatomowych katalizatorów w reakcjach elektrochemicznych, czyli takich wzbudzanych prądem elektrycznym. Nowością będzie wykorzystanie pojedynczych atomów metali jako katalizatorów
– tłumaczy Krzysztof Sielicki z WTiICH ZUT.

Mgr inż. Piotr Niezgoda - doktorant z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w ramach przyznanych środków zbada arbuskularne grzyby mikoryzowe (AGM) z gromady Glomeromycota.

Grzyby te tworzą symbiozę z około 70 proc. roślin lądowych. Symbioza ta jest obiektem dużego zainteresowania biologów i ekologów, ponieważ grzyby mikoryzowe m.in. regulują obieg węgla, azotu i fosforu, wpływają na strukturę gleby i produktywność oraz różnorodność roślin, a także zwiększają tolerancję roślin na metale ciężkie, stresy wodne, patogeniczne grzyby i nicienie – tłumaczy Piotr Niezgoda.

Projekt badacza z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT zakłada opisanie nowych gatunków arbuskularnych grzybów mikoryzowych nieznanych dotąd nauce, a także skorygowanie lub opisanie na nowo cech morfologicznych i molekularnych, jak również pozycji filogenetycznych co najmniej dziesięciu gatunków (wcześniej poznanych), które występują na wydmach polskich plaż oraz w innych regionach Europy.

Wyniki projektu m.in. ułatwią mi identyfikowanie AGM i zrozumienie ich wpływu na funkcjonowanie ekosystemów, istotnie wzbogacą wiedzę o naturze, występowaniu i rozmieszczeniu AGM na całym świecie – powiedział Piotr Niezgoda.