Aktualności

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wyróżniony w Sejmie 11.06.2019 10:35

Pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Sali Kolumnowej w poniedziałek 10 czerwca odbyła się konferencja "Włączenie Cyfrowe. AccessTech 2019".

Podczas wydarzenia zaprezentowano doroczny Raport Dostępności 2019 i rozstrzygnięto X edycję konkursu "Strona Internetowa bez Barier", w którym ZUT w Szczecinie otrzymał prestiżowe wyróżnienie.

„Strona Internetowa bez Barier" to konkurs, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Podstawowym kryterium oceny jest stan dostępności strony www dla jak największej ilości użytkowników niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku, zamożności, zastosowanego sprzętu oraz oprogramowania. Analiza serwisów składała się z kilku etapów. Najpierw eksperci ds. dostępności przeprowadzają wstępna selekcję stron www, aby następnie przejść do szczegółowej kontroli dostępności. Na koniec grupa konsultantów z niepełnosprawnościami: niedowidzący, niewidzący i niesłyszący przeprowadza serię zadań charakterystycznych dla danego serwisu. Całe badanie jest wykonane w oparciu o metodologię opracowaną przez Fundację Widzialni i Uniwersytet Śląski.

fot. Magda Pawluczuk

Wyróżnienie dla ZUT-u w Szczecinie odebrała Anna Czekalska - administrator serwisu www.zut.edu.pl i koordynator ds. stron internetowych, która na co dzień tworzy serwis www ZUT wdrażając standardy WCAG 2.1, szkoli redaktorów treści w tym zakresie i koordynuje ich pracę.

„Dostępność to proces. Nie wystarczy raz przygotować poprawnie stronę by była dostępna na długo ale cały czas trzeba rzetelnie nad nią  pracować i stać na straży standardu WCAG 2.1 by nie zaprzepaścić tej pracy.
Nagroda jest potwierdzeniem, że warto wymagać od siebie i od innych spełniania standardu na co dzień i że strona internetowa ZUT ciągle trzyma wysoki poziom dostępności.”
– powiedziała Anna Czekalska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Konkurs „Strona Internetowa bez Barier"  jest wydarzeniem organizowanym cyklicznie. Działanie realizowane jest przez Fundację Widzialni przy współpracy z Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Więcej informacji o Konferencji Włączenie Cyfrowe oraz Raport Dostępności 2019 - ciekawa lektura jak ocenione zostały strony najważniejszych instytucji w Polsce.