Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zainaugurował kolejny rok akademicki 03.10.2019 15:06

W poniedziałek, 30 września br. społeczność akademicka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczęła 11. rok akademicki w swojej historii.

Uroczystości związane z inauguracją nowego roku akademickiego w których wziął udział m.in.: Paweł Mucha – zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP i Piotr Krzystek – prezydent Szczecina, tradycyjnie rozpoczęły się - w samo południe - w auli Centrum Dydaktyczno - Badawczego Nanotechnologii ZUT w Szczecinie.

W swoim wystąpieniu inaugurującym kolejny rok akademicki, dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, rektor ZUT w Szczecinie zaznaczył, że niesie on ze sobą dużo wyzwań związanych z wdrożeniem ustawy 2.0, regulującej funkcjonowanie szkół wyższych.

- Obecnie jesteśmy w bardzo trudnym i niezwykle intensywnym okresie wdrażania nowej reformatorskiej ustawy - prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. konstytucji dla nauki 2.0. To drugi rok wprowadzania znaczących zmian w uczelniach. Nie mamy chwili wytchnienia, co potwierdzą bez wątpienia wszyscy zaangażowani w te działania. Wymaga to od nas, przede wszystkim dużej rozwagi, mądrości, skrupulatności, wzajemnego zrozumienia i merytorycznego dialogu. Nie jest to łatwe, o czym wielokrotnie mogliśmy się przekonać przy konstruowaniu nowego statutu, regulaminu pracy czy nowej struktury organizacyjnej Uczelni. Emocje, ostra dyskusja i polemika towarzyszyły nam przez ten rok przy podejmowaniu tych trudnych i nieprzewidywalnych do końca decyzji. Z pewnością dalej będą one nam towarzyszyć – powiedział prof. Jacek Wróbel – rektor ZUT w Szczecinie.

Podczas uroczystości tradycyjnie odbyło się ślubowanie studentów reprezentujących wszystkie 10 wydziałów uczelni. Przeprowadził je prorektor ds. studenckich - dr hab. inż. Arkadiusz Terman, prof. ZUT w Szczecinie. Wykład inauguracyjny „Uczuciowe związki [chemiczne]” wygłosiła dr hab. inż. Agata Markowska – Szczupak, prof. ZUT z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie.

W tym roku studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia na ZUT rozpocznie 2270 studentów. Najpopularniejszymi kierunkami w tegorocznej rekrutacji okazały się automatyka i robotyka na Wydziale Elektrycznym,  budownictwo – inżynier europejski na Wydziale Budownictwa i Architektury, chemical engineering na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym, informatyka na Wydziale Informatycznym, inżynieria produkcji w przemyśle 4.0 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, kynologia na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, logistyka na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu i zarządzanie na Wydziale Ekonomicznym.